Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen

…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen

W dniach 3-5.11.2022 odbyła się w Collegium Maius trzydniowa międzynarodowa konferencja „…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen.“ Ästhetische, literaturarchivalische und literaturhistorische Perspektiven auf Dokumente von Schriftstellerinnen in der Sammlung Varnhagen poświęcona pisarkom z kolekcji Varnhagena.

Kolekcja Varnhagena jest największym zbiorem rękopisów XIX wieku i po II wojnie światowej niemal w całości jest przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej. Zbiór składa się z tysięcy listów,​ manuskryptów dzieł, pamiętników oraz notatek kobiet żyjących na przełomie XVIII i XIX w., które miały duży wpływ na ówczesną kulturę i życie literackie. Działały m.in. jako pisarki, tłumaczki, dziennikarki, pedagożki oraz obrończynie praw kobiet. 

Podczas konferencji uczestnicy rozpatrywali dokumenty z kolekcji na tle sieci epistolarnych, kulturowych, naukowych i społecznych, a także w kontekście całej kolekcji Varnhagena i jej powiązań z innymi ówczesnymi kolekcjami. 

4 listopada, w Bibliotece Jagiellońskiej odbył się też uroczysty finisaż wystawy "Pisarki z kolekcji Varnhagena". W centrum wystawy znajdowały się spuścizny oraz listy adresowane do ośmiu pisarek: Charlotte von Ahlefeld (1777–1849), Helmina von Chézy (1783–1856), Caroline de la Motte Fouqué (1773–1831), Amalie von Helvig (1776–1831), Amalia Schoppe (1791–1858), Fanny Tarnow (1779–1862), Karoline von Woltmann (1782–1847) i Amalia von Voigt (1778–1840). 

Konferencja oraz wystawa odbyły się w ramach międzynarodowego projektu Beethoven Classic 3 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Oragnizatorami byli: Instytut Filologii Germańskiej UJ, Lehrstuhl für Archiv- und Literaturforschung der Bauhaus Universität Weimar oraz Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.
Zobacz galerię zdjęć