Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa plakatów "Twórczy opór"

Wystawa plakatów "Twórczy opór"

Biblioteka Wydziału Filologicznego zaprasza do swojej siedziby (Al. Mickiewicza 9B) na wystawę autorstwa ukraińskich studentów pt. TWÓRCZY OPÓR

‘Twórczy Opór’ jest artystyczną inicjatywną Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz Kijowskiego Uniwersytetu Kultury. To właśnie wykładowcy i studenci wydziałów grafiki już drugiego dnia wojny uruchomili projekt wyrażający tragedię inwazji. Prace od początku były pokazywane w Internecie.

Głównymi kierunkami prac były: bohaterstwo Sił Zbrojnych Ukrainy, barbarzyństwo i podstępność wojsk rosyjskich, prośby o wsparcie społeczności światowej i krajów NATO, ochrona zabytków kultury, pozytywne i negatywne postaci wojny. Tym samym, funkcja komercyjnej użyteczności projektowania graficznego (etykiety, opakowania, układy graficzne) została przekształcona w patriotyczny mechanizm.

 

Wystawa w naszej Bibliotece jest czynna do końca lipca, wstęp wolny.

28 czerwca 2022 (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie w językach polskim i ukraińskim.

Współkuratorka wystawy, pani Olena Doniec, opowie o genezie powstania plakatów i przedstawi poszczególne prace.

Pani dr Walentyna Łoś zapewnia tłumaczenie na język polski (lub na ukraiński).

 Inicjatorem wystawy w Polsce jest wykładowca na Wydziale Grafiki Kijowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, przewodniczący Sekcji Plakatu i Grafiki Kijowskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy Андрій Будник.

 

Zobacz galerię zdjęć