Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210514

Zapraszamy na warsztaty z przekładu filmowego

Data: 14.05.2021 - 21.05.2021
Zapraszamy na warsztaty z przekładu filmowego

Wydział Filologiczny UJ zaprasza na warsztaty poświęcone przekładowi audiowizualnemu, ze szczególnym uwzględnieniem przekładu filmowego.

Z uwagi na intensywny rozwój platform takich jak Netflix, Amazon, HBO czy Disney+, zapotrzebowanie na tłumaczenia audiowizualne wzrasta, pojawiają się nowe typy tekstów; warsztaty mają na celu przybliżenie studentom zasad, procedur i procesów, na których opiera się praca tłumacza filmowego. Podczas zajęć zajmiemy się analizą i tłumaczeniem materiałów, z jakimi najczęściej mają do czynienia tłumacze z branży filmowej: zwiastunów, seriali, fragmentów filmów pełnometrażowych, materiałów z planu (behind the scenes, gag reels itp.). Studenci zapoznają się z trzema podstawowymi rodzajami tłumaczeń filmowych: napisami, skryptami lektorskimi i dubbingiem, a także specjalistycznym oprogramowaniem ułatwiającym przygotowywanie tłumaczeń. Zwrócimy uwagę na typowe problemy tłumaczeniowe oraz omówimy strategie pozwalające je rozwiązać. 

Warsztaty poprowadzi mgr Aleksandra Stodolna, wykładowczyni w Katedrze Przekładoznawstwa UJ i tłumaczka współpracująca z platformami streamingowymi.

Warsztaty: 7.05, 14.05, 21.05, godz. 10-13:15 (I grupa), 15-18:15 (II grupa).

Spotkania przeznaczone są dla studentów Wydziału Filologicznego. 

Napisz: Aleksandra Stodolna <oliksto@gmail.com>