marzec 2020

Data: 06.03.2020
Czas rozpoczęcia: 14.45
Miejsce: Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3, s. 4
Organizator: Pracownia Studiów Kurdyjskich i Zakład Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zapraszamy na kurs Zazaki

Zaza albo Zazaki jest jednym z północno-zachodnio irańskich dialektów używanych przez Kurdów w Turcji. Jedni uznają go za jeden z dialektów języka kurdyjskiego, inni twierdzą że zbyt wiele cech gramatycznych go od kurdyjskiego odróżnia. Większość mówiących tym dialektem ludzi utożsamia się jednak z Kurdami. W wyniku polityki asymilacji w Turcji, zazaki jest dziś w bardzo niekomfortowej sytuacji, otoczony dwoma językami większościowymi, oficjalnym tureckim i kurdyjskim kurmandżi. W 2010 roku został wpisany przez UNESCO na listę języków zagrożonych. Dzięki trójce native speakerów Zazaki, którzy są studentami naszego uniwersytetu oraz Uniwersytetu Dicle (Diyarbekir, Turcja) i mimo przeszkód wciąż płynnie posługują się swym ojczystym językiem, a także walczą o jego przetrwanie, mamy dziś możliwość zaprosić na semestralny kurs prezentujący podstawy Zazaki.W świecie globalnych zależności i Internetu wiedza na temat zagrożonych języków mniejszości, a także ich elementarna znajomość mogą w wydatny sposób wesprzeć wysiłki tych którzy walczą o ich przetrwanie.

Więcej na stronie http://www.kurdishstudies.pl/?pl_zapraszamy-na-kurs-zazaki,286