Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191023

Wykład otwarty "Tłumaczenia XXI wieku w imadle technologiczno-kulturowym"

Data: 23.10.2019
Wykład otwarty "Tłumaczenia XXI wieku w imadle technologiczno-kulturowym"

Katedra Przekładoznawstwa zaprasza na wykład otwarty: Globalizacjaaargh! Tłumaczenia XXI wieku w imadle technologiczno-kulturowym. Jak tłumacz XXI wieku wpisuje się w gigantyczne koła zębate zmieniającego się świata?

Prelegent: dr Agenor Hofmann-Delbor, Localize.pl

 

Data: 23 października 2019, godz. 15.00

Miejsce: Aula Mała, Auditorium Maximum UJ,
ul. Krupnicza 33

 

 

Święty Hieronim, gdyby pracował dziś, prawdopodobnie właśnie kończyłby pić latte, nerwowo zerkając na smartfona. Na ekranie mrugałyby już powiadomienia o kończącym się terminie na jeden z rozdziałów pewnego projektu książkowego, który z racji napiętych terminów został podzielony na kilkudziesięciu tłumaczy. Mknąc elektrycznym samochodem zalogowałby się zdalnie na pulpicie swojego komputera, będącego w istocie maszyną wirtualną, która tylko udaje prawdziwą maszynę. Wszystko to w morzu powiadomień, przypomnień, alarmów i maili duszących się wśród spamu. Byłoby na tyle nerwowo, że prawdopodobnie miałby dziś poważny problem z uzyskaniem statusu świętego.

 

Spróbujmy jednak, choćby tylko podczas wykładu, uzbroić się w anielską cierpliwość i przyjrzeć się, gdzie właściwie jesteśmy jako branża tłumaczeniowa w kontekście globalnych zmian. Gdzie chowają się technologie, o których nie wiemy i jak używane są te, które mamy przed nosem.