marzec 2018

20180314

Wystawa Kodeks Boturini - Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków

Data: 14.03.2018
Miejsce: Auditorium Maximum, sala wystawowa A

Dziekan Wydziału Filologicznego zaprasza na otwarcie wystawy 14 marca 2018 o godz. 12.00

„Kodeks Boturini”, zwany także „Wstęgą o peregrynacji”, to indiański manuskrypt pochodzący najprawdopodobniej z początku XVI wieku.

Wiele wskazuje na to, że może on być kopią jeszcze starszego dzieła, powstałego w Środkowym Meksyku jeszcze przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Kodeks opowiada dzieje Azteków od momentu opuszczenia przez nich mitycznego miejsca pochodzenia zwanego Aztlan )"Miejsce czapli" lub "Biała ziemia"), aż do przybycia do Doliny Meksyku i założenia ich późniejszej stolicy Mexico-Tenochtitlan.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy drogocennej reprodukcji tego manuskryptu, która podobnie jak oryginał kodeksu, została wykonana odręcznie na tradycyjnym papierze indiańskim zwanym amate.

Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33, Sala Wystawowa A, II piętro
Wstęp wolny na wystawę oraz wykład.

Wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Katarzyna Mikulska (Uniwersytet Warszawski).