wrzesień 2022

Miejsce: MS Teams
Organizator: Zakład Iranistyki UJ
Co się dzieje w Iranie?

Zakład Iranistyki UJ zaprasza na zdalną dyskusję „Co się dzieje w Iranie” w czwartek, 29 września br. o godz. 18.30.

Cały rok spotykamy się na kolejnych dyskusjach dotyczących świata irańskiego w 2022 roku. Termin spotkania o sytuacji w Iranie wymusiły jednak okoliczności. Od nagłej i niewyjaśnionej śmierci Mahsy (Żiny) Amini, młodej Kurdyjki zatrzymanej przez znaną z bezwzględności policję obyczajową prawie dwa tygodnie temu przez Iran przetacza się fala protestów. Hasztag #mahsa_amini pojawił się na Twitterze ponad sto milionów razy. Hasło skandowane na demonstracjach - żin-żiyan-azadi (kobieta-życie-wolność) po kurdyjsku i zan-zendegi-azadi po persku – wyprowadziło na ulice blisko stu irańskich miast tłumy ludzi i nadało ruchowi w światowych mediach miano „rewolucji feministycznej” sprzeciwiającej się przymusowemu hidżabowi i dyskryminacji kobiet. Ale równie często pojawiają się inne postulaty, związane z wolnością osobistą, a także radykalne żądania zmiany władzy. Po raz pierwszy od czasu rewolucji protesty ciągną się nieprzerwanie od wielu dni, mimo bezwzględnej pacyfikacji i rosnącej liczby ofiar. Sprzeciw wobec władz wyrażają także coraz liczniejsze sławy kultury i sportu, jak irański dwukrotny zdobywca Oskara – Asghar Farhadi, czy członkowie reprezentacji kraju w piłce nożnej. Skala jest zatem wyjątkowa, ale protesty wpisują się w długą tradycję sięgającą rewolucji i zamykanie ich w bańce jednorazowego wydarzenia medialnego nie służy zrozumieniu sytuacji. Dlatego zapraszamy na dyskusję w gronie iranistów, w której wezmą udział: prof. Anna Krasnowolska – nestorka krakowskiej iranistyki, dr Magdalena Rodziewicz (Zakład iranistyki UW), dr Joanna Bocheńska (Pracownia Kurdologiczna, Zakład Iranistyki UJ), dr Mateusz M.P. Kłagisz (Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich, Zakład Iranistyki UJ) i mgr Marcin Krzyżanowski (doktorant w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ); dyskusję poprowadzi dr Karolina Rakowiecka-Asgari (Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich, Zakład Iranistyki UJ).

Link do MS Teams Link do spotkania w MS Teams

Link do Facebooka Link do wydarzenia na Facebooku