20220625

Joanna Bocheńska laureatką Nagrody im. Benedykta Polaka

Data: 25.06.2022
Joanna Bocheńska laureatką Nagrody im. Benedykta Polaka

25 czerwca w Sali Senatu UW odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka. W tegorocznej 8. edycji członkowie kapituły nagrody wyłonili trzech laureatów, wśród nich dr hab. Joannę Bocheńską z Instytutu Orientalistyki. Gratulujemy.

To wyróżnienie przyznawane jest polskim obywatelom za „wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie” oraz cudzoziemcom za „propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami”.

Patronem nagrody jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz ze swym włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245-1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, który przyjął ich w ówczesnej stolicy Imperium, Karakorum.

Kapitułę nagrody powołali: Oddział Polski The Explorers Club, Gmina Miejska Łęczyca, Powiat Łęczycki, Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a nagrody finansowe dla laureatów ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość odbędzie się 25 czerwca o godz. 16.00 w Sali Senatu, w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie.