XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International

I AMNESTY INTERNATIONAL
ZAPRASZAJĄ NA MARATON PISANIA LISTÓW
W OBRONIE WIĘZIONYCH ZA PRZEKONANIA

Zachęcamy wszystkich studentów, wykładowców i sympatyków UJ do wzięcia udziału w największym na świecie wydarzeniu na rzecz praw człowieka - XIII Maratonie Pisania Listów Amnesty International, w który w tym roku we współpracy z AI postanowił zaangażować się Wydział Filologiczny.

W czasie Maratonu rokrocznie pisane są ręcznie listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane, a także listy wsparcia bezpośrednio do naszych bohaterów, każdego roku dzięki tej akcji udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu prześladowanych i więzionych osób. Osoby, które zostały dzięki takim listom uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia, niejednokrotnie będąc ich ostatnią nadzieją.

Inicjatywa Maratonu powstała w Polsce i obecnie uważana jest za bardzo istotny wkład polskiej sekcji Amnesty w kształtowanie globalnej świadomości praw człowieka. Maraton umożliwia realny wpływ na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka - udaje się pomóc w ok. 1/3 przypadków! W zeszłorocznym Maratonie na całym świecie napisano ponad 1 000 000 listów, z czego aż 161 090 listów wysłano z Polski.

Wspólne pisanie przypada zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia (rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe), w tym roku to 8-9 grudnia, jednak nasza uczelnia daje Wam możliwość wspomożenia akcji już w czwartek.

W tym roku piszemy w obronie 13 więźniów sumienia - oto kogo bronimy! -> http://amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow/kogo-bronimy.html

Czekamy na Państwa między 13.30 a 17.00, jednak szczególnie zachęcamy do przyjścia na początek akcji, już o 13.30, gdzie nasi przyjaciele z Amnesty International opowiedzą o Maratonie i osobach, w których obronie piszemy! Będzie można zadawać pytania, dowiedzieć się czegoś więcej na temat nurtujących Państwa kwestii.

Zróbmy coś dobrego dla siebie i innych w ten mikołajkowy czwartek! Przyjdźmy w wyznaczonych godzinach na Kanoniczą, wspomóżmy tę ogólnoświatową akcję! Pokażmy, że Uniwersytet Jagielloński nie jest obojętny na krzywdę innych!

Data opublikowania: 05.12.2012
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski