Koło Naukowe Hungarystów

W październiku 2011 roku Koło Naukowe Hungarystów Uniwersytetu Jagiellońskiego wznowiło działalność. Nowy zarząd utworzyły studentki drugiego roku hungarystyki: przewodniczącą Koła została Małgorzata Śliwa, wiceprzewodniczącą Marta Kowalska, skarbnikiem Liwia Kłosińska, a sekretarzem Marzena Szewczyk. Funkcję opiekuna Koła objął dr Piotr Kowalczyk.
    Po uregulowaniu spraw organizacyjnych studenci przystąpili do działania. Kontynuując tradycje poprzedników, zaczęli od przygotowania seansów filmów węgierskich w Klubie Kulturalnym. 15 marca br. upamiętnili także węgierskie święto narodowe przypominające wybuch Wiosny Ludów na Węgrzech, między innymi przygotowując broszury informacyjne o tym wydarzeniu. W ramach obchodów w kościele oo. Dominikanów odbyła się msza święta za Węgry, Węgrów i hungarystów.
    13 kwietnia 2012 młodzi hungaryści z UJ zorganizowali w swojej katedrze konferencję studencko-doktorancką Polska i Węgry: historia, kultura, język. Przedsięwzięcie było skierowane głównie do hungarystów z Polski oraz polonistów z Węgier, ale zgłosili się również studenci innych kierunków. Ze względu na znacznie większą, niż się spodziewano, liczbę uczestników sesji, zorganizowano ją w dwóch równocześnie odbywających się panelach - w Collegium Kołłątaja przy ul. św. Anny oraz w siedzibie Katedry Filologii Węgierskiej przy ul. Piłsudskiego 13. W konferencji udział wzięli prelegenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Poznańskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. Pétera Pázmánya w Piliscsaba, Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Uniwersytetu w Debreczynie. Gościem honorowym, który uroczyście otworzył konferencję, był prof. Stanisław Stachowski - pierwszy kierownik Katedry Filologii Węgierskiej, wybitny językoznawca, slawista i turkolog. Naukowymi opiekunami przedsięwzięcia byli dr Piotr Kowalczyk oraz kierownik Katedry Filologii Węgierskiej dr hab. prof. UJ László Kálmán Nagy. Sesje prowadzili pracownicy Katedry Filologii Węgierskiej UJ: dr hab. Ágnes Domonkosi, dr Piotr Kowalczyk, dr Grzegorz Bubak, dr Michał Németh, a także dwie doktorantki: Anna Balcewicz-Szulada i Magdalena Garbacik. Wystąpienia podzielone zostały na sekcje poświęcone literaturze, językoznawstwu, przekładowi, historii i kulturze. Prelegenci w swoich referatach skupili się głównie na analizie wybranych przez siebie utworów (zarówno polskich, jak i węgierskich) w aspekcie literaturoznawczym, historycznym czy filozoficznym. Sekcja przekładu dostarczyła słuchaczom ciekawych spostrzeżeń na temat tłumaczeń tekstów węgierskich autorów na inne języki. Referaty językoznawcze zawierały zagadnienia semantyczne. W sekcji historycznej dominowały tematy dotyczące losów Polaków na Węgrzech w różnych epokach i roli, jaką nasi rodacy odegrali w historii tego kraju. Mówiono także o kulturze węgierskiej jako jednym z elementów kultury europejskiej oraz o wpływach różnych nurtów, ruchów i twórców na kształtowanie się kultury Węgier.
    Organizatorzy dziękują wszystkim pracownikom Katedry Filologii Węgierskiej, szczególnie prof. László Nagyowi, a także studentom, którzy zaangażowali się w realizację konferencji, a już następnego dnia po jej zakończeniu uczestniczyli w przygotowaniu kolejnego przedsięwzięcia, jakim była III Krakowska Noc Języków.
    W dniach 24-29 kwietnia 2012 Koło Hungarystów zorganizowało wyprawę naukową pod hasłem Węgry i Słowacja - na styku języków i kultur. Członkom Koła udało się nawiązać kontakt z dwiema zagranicznymi uczelniami: Uniwersytetem Lóránda Eötvösa w Budapeszcie, gdzie wzięli udział w wykładzie dr Eriki Terbe Życie umysłowe w Oświeceniu i okresie reform, oraz Uniwersytetem im. Jana Amosa Komeńskiego w Bratysławie, gdzie dr hab. Wojciech Sowa przybliżył problem kontaktów językowych węgiersko-słowiańsko-niemieckich na Spiszu i terenach Podtatrza.
    Koło zaprezentowało się również podczas krakowskiego Festiwalu Nauki. Członkowie Koła mają nadzieję, że dzięki ich inicjatywom zwiększy się liczba chętnych na studia w Katedrze Filologii Węgierskiej UJ.

Małgorzata Śliwa
studentka II roku filologii węgierskiej UJ,
przewodnicząca Koła Naukowego Hungarystów UJ

 

Źródło: Alma Mater