Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analiza MLA za rok ak. 2021/2022

Monitorowanie losów absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego wyniki badania absolwentów kończących studia magisterskie w 2019 roku – sytuacja zawodowa po trzech latach od ukończenia studiów

W sprawozdaniu podano informacje dotyczące absolwentów Wydziału Filologicznego lub niektóre informacje ogólne, jeśli wydają się reprezentatywne również dla absolwentów WF. Badanie dotyczy absolwentów studiów magisterskich, którzy ukończyli studia w 2019 roku. Wyniki badania są reprezentatywne jedynie dla przebadanej grupy: poziom zwrotności ankiet na WF wyniósł 26%.

Dane porównawcze z badań przeprowadzonych po sześciu miesiącach (w 2020 roku) oraz trzech latach od momentu egzaminu lub obrony

Dotyczy osób, które ukończyły studia w 2019 roku, przebadanych dwukrotnie, w 2020 i 2022 roku. Przy porównaniu należy mieć na uwadze, że liczba osób przebadanych w 2022 roku pozostaje w stosunku 1 : 2,5 w porównaniu do liczby przebadanych w 2020 roku.

Odsetek pracujących absolwentów studiów magisterskich wzrósł w porównaniu do badania przeprowadzonego w 2020 z 93% do 98%.

Zmienił się stosunek pracy: wzrósł odsetek zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (z 41% do 72%), a zmniejszył odsetek zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz na umowę zlecenie.

Zwiększyła się mediana zarobków netto miesięcznie – w 2020 roku połowa ankietowanych zarabiała więcej niż 3396 złotych, w 2022 – więcej niż 5178 złotych.

Warto zauważyć, że zarówno odsetek osób zatrudnionych, w tym na umowę na czas nieokreślony, jak i mediana zarobków absolwentów WF są wyższe na tle średniej dla uniwersyteckiej.

Analiza wyników badania przeprowadzonego w 2022 roku

Ocena szans, jakie daje absolwentom ukończenie studiów na UJ

Ankietowani absolwenci są zdania, że ukończenie studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim umożliwia przede wszystkim podjęcie pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów (odpowiedzi raczej tak 37% oraz zdecydowanie tak 24%) oraz zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności w pracy zawodowej (raczej tak 44% i zdecydowanie tak 24%).

Sytuacja zawodowa absolwentów po trzech latach od ukończenia studiów

Praca na podstawie umowy

99,6% ankietowanych absolwentów UJ w ciągu trzech lat od momentu ukończenia kierunku, podjęło pracę w jakiejkolwiek formie przynajmniej jeden raz.

W momencie badania 98% ankietowanych absolwentów WF pracowało najemnie, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (71,7%), na czas określony (19,6%) oraz na umowę zlecenie (2,2%). 9% ankietowanych zatrudnionych jest w więcej niż jednym miejscu.

96% ankietowanych pracowało na pełnym etacie, a 4% w niepełnym wymiarze. Głównym powodem pracy w niepełnym wymiarze okazała się kontynuacja nauki i podnoszenie kwalifikacji, zatrudnienie w innym miejscu oraz opieka nad inną osobą.

Absolwenci UJ zatrudniani są najczęściej w prywatnych przedsiębiorstwach, dużych (powyżej 1000 pracowników) i średnich (50 do 249 osób i 250 do 1000 pracowników).

Branża firmy lub instytucji, w której pracują absolwenci

Główne branże, w których absolwenci WF znaleźli zatrudnienie, to: finanse, bankowość, rachunkowość (22%), edukacja, szkolenia (11%), HR, kadry, rekrutacja (9%) oraz sprzedaż, handel, obsługa klienta (7%). 2% przebadanych wskazało zatrudnienie w branży tłumaczeniowej.

Natomiast branże, z którymi utożsamiają się absolwenci WF, to przede wszystkim: nauczyciele szkół podstawowych i specjaliści do spraw wychowania małego dziecka (16%), analitycy systemów komputerowych i programiści (11%) oraz specjaliści do spraw sprzedaży, marketingu i public relations (11%).

95% absolwentów WF zatrudnionych jest w kraju, 3% w kraju UE, 1% w innym kraju europejskim, 1% w kraju pozaeuropejskim.

Zdobyte wykształcenie a praca

33% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że podczas rekrutacji wymagano ukończenia kierunku. 30% stwierdziło, że wykonywana przez nich praca związana jest z ukończonym kierunkiem, natomiast 85% oceniło, że w pracy wykorzystuje wiedzę nabytą podczas studiów.

Stopień zadowolenia z wykonywanej pracy

Absolwenci studiów magisterskich w zdecydowanej większości są zadowoleni z wykonywanej przez siebie pracy: 56% respondentów wybrało odpowiedź „raczej zadowolony/a”, 20% „zdecydowanie zadowolony/a”. Zdecydowanie niezadowolonych było 7% respondentów, raczej niezadowolonych 9%. Również 9% dało odpowiedź neutralną „ani niezadowolony(a), ani zadowolony(a)”. Najczęściej wymienianym powodem niezadowolenia są niskie zarobki, brak możliwości awansu zawodowego oraz styl zarządzania w firmie.

Własna działalność gospodarcza

Poniższe analizy odnoszą się wyłącznie do osób, dla których własna działalność jest głównym źródłem dochodu. Spośród ankietowanych absolwentów WF, 13% pracujących w momencie badania prowadziło własną działalność gospodarczą, z czego zdecydowana większość założyła firmę samodzielnie. Również zdecydowana większość przedsiębiorców założyła firmę w Polsce, najczęściej w województwie małopolskim. Głównym powodem podjęcia działalności gospodarczej była perspektywa wyższych zarobków oraz chęć bycia niezależnym.

W przeważającej większości zakładane firmy są jednoosobowe, a ich przychody pochodzą od różnych zleceniodawców. Absolwenci są w większości zadowoleni z prowadzonej działalności (zdecydowana większość odpowiedzi w skali UJ to „raczej zadowolony/a” lub „zdecydowanie zadowolony/a).

Osoby niepracujące

Nie ma danych dotyczących odsetka absolwentów WF pozostających bez pracy w chwili badania, jednak w skali uniwersytetu było to 4%. Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy podawano zbyt wysokie wymagania rekrutacyjne, nieodpowiednie warunki zatrudnienia oraz chęć realizowania własnych pasji. Część osób pozostających bez pracy podnosi swoje kwalifikacje i aktywnie poszukuje zatrudnienia. Zdecydowana większość nigdy nie zarejestrowała się w urzędzie pracy.

Wśród niezatrudnionych przeważały osoby kontynuujące naukę.

Osoby podejmujące naukę

Po ukończeniu studiów w 2019 roku 68% ankietowanych absolwentów WF podjęło dalszą naukę. Jest to najniższy odsetek spośród wszystkich wydziałów UJ. Absolwentów WF dokształcali się przede wszystkim na kursach, warsztatach i szkoleniach innych niż językowe (49%), kursach językowych (43%), lekcjach indywidualnych (22%), podejmowali też studia podyplomowe (27%) i studia drugiego stopnia (11%).

Samoocena kompetencji

Respondenci z Wydziału Filologicznego, pośród najwyżej ocenianych własnych kompetencji zaznaczyli znajomość języka angielskiego, samodzielną organizację pracy, a także zarządzanie czasem i terminowość. Najsłabiej w ich ocenie wypadły takie kompetencje, jak umiejętność negocjacji, radzenie sobie w stresujących sytuacjach, asertywność oraz umiejętność prezentacji (publiczne przedstawianie informacji w przystępny sposób).

Podsumowanie

Po raz kolejny badanie Monitorowanie Losów Absolwentów pokazuje, że absolwenci Wydziału Filologicznego są ogólnie dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. Nie mają problemów z jej zdobyciem, a kompetencje zdobyte podczas studiów są wykorzystywane w pracy. Absolwenci WF najwyraźniej radzą sobie na różnych stanowiskach i w różnych branżach, na co wskazuje fakt, że ukończenie kierunku w większości przypadków nie było wskazane jako wymóg zatrudnienia. Są też w przeważającej większości zadowoleni z własnej sytuacji zawodowej. Choć wielu z nich nadal podnosi swoje kwalifikacje, najniższy w skali Uniwersytetu odsetek takich osób może świadczyć o tym, że kwalifikacje zdobyte podczas studiów są w dużej mierze wystarczające.

Co do samooceny kompetencji, wyłania się profil absolwenta WF, który doskonale radzi sobie z organizacją pracy, jest obowiązkowy i godny zaufania, natomiast słabiej radzi sobie w kontakcie z innymi w sytuacjach stresujących lub konfliktowych.

 

Sprawozdanie sporządziła Magdalena Bartkowiak-Lerch