Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działania Instytutu Filologii Germańskiej w roku akademickim 2021/2022

Nasz instytut

DZIAŁANIA IFG
W dniu 1 kwietnia 2022 r. odbył się Dzień Otwarty IFG. W warsztatach językowych 
i krajoznawczych, przygotowanych przez Pracowników Instytutu, uczestniczyło 90 uczniów ze szkół średnich z Krakowa, Krapkowic i Brzeska.
Na podkreślenie zasługuje intensywna działalność trzech kół naukowych, które w ramach cyklicznych spotkań podjęły szereg wartościowych inicjatyw.  

DZIAŁANIA KIERUNKÓW

filologia germańska i filologia germańska z językiem angielskim

W dniach 5-29.07.2022r. we współpracy z Biblioteką Jagiellońską zorganizowano wystawę „Niech przemówią rękopisy”, a także wydano jej katalog. Wystawa odbyła się w ramach projektu „Przyszłość dziedzictwa kulturowego we współczesnej Europie”. Pracownicy brali ponadto czynny udział w organizacji wystawy „Pisarki z kolekcji Varnhagena” oraz międzynarodowej konferencji naukowej: „All Ihre Briefe....“ Schreiben, Sammeln, Überliefern – Rahel Varnhagen und die Varnhagen-Sammlung, która odbyła się w dniach 21-23.10.2021 roku w Bibliotece Jagiellońskiej.
Na studiach I i II stopnia wśród studentów przeprowadzono ankietę na temat ich preferencji w wyborze tematów zajęć opcyjnych i seminariów dyplomowych. Wyniki ankiety zostały uwzględnione przy przygotowywaniu oferty dydaktycznej na rok akademicki 2021/2022. 
Z kolei w roku 2021/22 przeprowadzono ankietę dotyczącą wyboru zajęć na rok akademicki 2022/23.
W semestrze zimowym 2021/22 zostały przeprowadzone dwa kursy wyrównawcze dla studentów 1 roku SL. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w okresie od października do grudnia 2021 roku (30 godzin zajęć w ramach każdego z trzech kursów). 
W odpowiedzi na prośbę studentów w ofercie dydaktycznej pojawiły się kursy związane ściślej z ich przyszłym życiem zawodowym. Studenci mogli uczęszczać na zajęcia z języka niemieckiego medycznego czy też zajęcia poświęcone tłumaczeniom audiowizualnym.
Dla studentów 1 roku SM i 3 roku SL zorganizowano cykl spotkań z przedstawicielem firmy Ecolab na temat komunikacji w biznesie. W celu rozwijania tłumaczeniowych kompetencji studentów 1 roku SM zorganizowano z kolei warsztaty z tłumaczeń audiowizualnych 
z tłumaczką, panią Magdaleną Machcińską-Szczepaniak. 
W ramach zainicjowanej akcji „Instytut bliżej Szkół” przeprowadzone zostały warsztaty językowe w formie stacjonarnej i online dla uczniów czterech szkół.


filologia szwedzka
W wyniku postulatów studentów zajęcia na kierunku odbywały się w formie stacjonarnej, a nie zdalnej (w okresie, kiedy była taka możliwość i kierunki mogły taki wniosek przedstawić).
Na wniosek studentów, którzy chcieli pogłębić wiedzę na temat kraju skandynawskiego, którego języka się uczą, wprowadzono przedmiot „Dania/Norwegia – kraj, język, społeczeństwo”.
W ramach Studenckich Warsztatów Tłumaczeniowych przeprowadzono warsztaty z tłumaczeń ustnych.
Dla uczestników kursu „Duńska sztuka szczęścia” oraz wszystkich chętnych zorganizowano spotkanie „O LGBTQ+ w Danii”.
W ramach międzyuczelnianej współpracy Koła Naukowego SKON z SWSP pracownicy kierunku i studenci wzięli udział w konferencji dydaktycznej Dni Języka Szwedzkiego w Warszawie.
Przed oficjalną wizytą w Islandii wygłoszono wykład na temat historii i kultury tego kraju dla delegacji polskiego rządu.