Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działania Instytutu Filologii Romańskiej w roku akademickim 2021/2022

Nasz instytut

W roku akademickim 2021/22 opracowaliśmy regulamin konkursu na najlepszą pracę magisterska w IFR.
KOŁO NAUKOWE MEDIEWISTÓW: 
Zorganizowało trzy wykłady gościnne zaproszonych Profesorów połączone z dyskusją:
1. Wilk, lew i lilia. Myśl i wyobrażenia polityczne w Usprawiedliwieniu księcia Burgundii (1408-1410);
2. Terapia wpisana w słowo: średniowieczna powieść arturiańska jako świadectwo sztuki uzdrawiania;
3. Ethos samurajów na przestrzeni wieków.
 
DZIAŁANIA KIERUNKÓW:
FILOLOGIA FRANCUSKA:
ZMIANY W OFERCIE DYDAKTYCZNEJ:
1. Na studiach I stopnia, zgodnie z postulatami studentów został zmniejszony wymiar godzin Gramatyki opisowej na II roku ze 120h do 90h. Dokonany został także podział całorocznego kursu na III roku filologii francuskiej pt. Historia Literatury Francuskiej i Frankofońskiej XX i XXI wieku (120h) na dwa semestry kończące się egzaminem. 
2. Na studiach II stopnia w roku akademickim 2021/22 zostały zaproponowane nowe opcje francuskojęzyczne: Kultura krajów frankofońskich oraz Literatura krajów frankofońskich. 
 
WYDARZENIA:
1. Koło Naukowe Romanistów we współpracy z redakcją studenckiego czasopisma ROMAN wydawanego w Instytucie Filologii Romańskiej zorganizowało w maju 2022 Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencją naukową (R)EWOLUCJE | (R)ÉVOLUTIONS | (R)EVOLUTIONS w której uczestniczyli prelegenci z kilkunastu ośrodków w Polsce.
2. Dr Karolina Czerska oraz mgr Marie Giraud (delegatka Wallonie Bruxelles International) zorganizowały przy udziale studentów spotkania z pisarzami frankofońskimi: jesień: Christophe Meurée, Florence Huybrechts, Bavar, Amélie Nothomb (on-line). Wiosna: Veronika Mabardi z okazji wydania polskiej wersji jej powieści "Cerfs".
3. Dr Jakub Kornhauser wraz ze studentami wziął udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (debata o przekładzie z języków mniejszych, 10.2021)   oraz w spotkaniu poświęconym twórczości Wisławy Szymborskiej w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
4. Dr Alicja Bańczyk zorganizowała warsztaty z firmą Shell (2 czerwca), w których uczestniczyło 30 studentów.  W programie znalazły się informacje o firmie, naborze i rekrutacji, warsztat z prowadzenia korespondencji biznesowej po francusku oraz konkurs z nagrodami.
5. Mgr Marek Sosna we współpracy z wydawnictwem Hachette FLE w Polsce zorganizował spotkanie dla nauczycieli języka francuskiego z Krakowa i regionu pt. Outils numériques pour classes FLE dynamiques. Poprowadziła je instruktorka z Francji Violaine Jamen, wzięło w nim udział 40 pedagogów uczących języka francuskiego, a także studenci filologii francuskiej.
 
WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁAMI:
 
1. Koło naukowe Romanistów przeprowadziło w listopadzie 2021 roku dwuetapowy konkurs dla krakowskich licealistów, zorganizowany przy wsparciu Wallonie-Bruxelles International, zatytułowany Dictée baudelairienne (Dyktando Baudelaire’owskie).
2. Troje wykładowców (dr Dorota Pudo, mgr Marek Sosna, mgr Frédéric Mounier) przeprowadziło kilkanaście lekcji języka francuskiego oraz warsztatów dla uczniów krakowskich liceów (I LO, V LO, VI LO, Liceum „Radosna Nowina” w Piekarach).
3. Dr Jakub Kornhauser w ramach projektu "Szkoła czytania" prowadzonego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe przeprowadził kilkanaście warsztatów dla młodzieży z I LO, II LO, III LO, XX LO i innych szkół średnich w Krakowie na temat dwudziestowiecznej polskiej poezji w kontekście awangardy. Podobny projekt zrealizował we Wrocławiu i Bydgoszczy. 
 
KOŁO NAUKOWE ROMANISTÓW (OPIEKUN: DR AGNIESZKA KOCIK), oprócz wymienionego wyżej dyktanda dla licealistów, zorganizowało:
- Wieczór filmowy w ramach wydarzenia Otwórz się na Frankofonię (marzec 2022)
- Wieczór piosenki francuskiej (maj 2022)
- Trzy wykłady gościnne zaproszonych Profesorów połączone z dyskusją:
a/ Fenomen Michela Houellebecqua;
b/ La vie et l'œuvre de l'écrivain-voyageur Sylvain Tesson;
c/ Rewolucja francuska - rewolucyjne Francuzki. Udział kobiet w życiu publicznym Francji (1789-1795). 
 
 
FILOLOGIA HISZPAŃSKA:
ZMIANY W OFERCIE DYDAKTYCZNEJ:
usunięcie z programu przedmiotu „Komunikacja międzykulturowa” 
zmiany w awartości kursu (opcja II stopnia) Bases teóricas de la sociolingüística
WYDARZENIA:
W roku 21/22 jako Zakład podjęliśmy kroki, które zaowocowały przystąpieniem do sieci Red de Hispanistas de Europa Central działającej w ramach CEEPUS - zaznaczyć należy - jako pierwsi reprezentanci Polski w tej sieci.
 
Współpraca z Instytutem Cervantesa w Krakowie:
Współorganizacja i tłumaczenie licznych wydarzeń kulturalnych:
wykład gościnny, E. Stala, No solo Molina: historia de los diccionarios hispanoamericanos (01.12.2021)
wykład gościnny, E. Stala, Las otras lenguas del tango (10.05.2022)
S. Balches Arenas, koordynacja i współorganizacja konferencji “Jornadas Internacionales de traducción e interpretación” (10 y 11/12/2021) wspólnie z Polskim DSTowarzyszeniem Hispanistów, Uniw. Śląskim, Inst. Cervantesa
S. Balches Arenas, współorganizacja V Simposio de didáctica de ELE en Polonia “Retos contemporáneos de la enseñanza de ELE en Polonia” (25 y 26/03/2022), wspólnie z Uniw. Śląskim i Inst. Cervantesa,
Zaproszenie dyrektora Instytutu Cervantesa do wygłoszenia wykładu dla studentów i pracowników na temat języka i kultury Żydów sefardyjskich (grudzień 2021)
Zaproszenie we współpracy z Inst. Cervantesa czołowych intelektualistów hiszpańskich - spotkanie z Fernando Savaterem i Andresem Trapiello na temat roli intelektualistów w czasach wojny i pokoju (29 IV 2022)
Współpraca z innymi instytucjami:
S. Balches Arenas, prezentacja ksiązki “Mujeres de barro” D. Raúla Fernándeza Jódara (24/03/2022). 
Współpraca z VI LO w Krakowie, w tym praktyki pedagogiczne organizowane przez S. Balchesa 
X. Farré, współpraca z Ambasadą Argentyny w Polsce, cykl konferencji pt. “Los grandes poetas polacos del siglo XX” (wrzesień 2021)
Uczestnictwo (naszych studentów i pracowników) w szkole letniej Colonia Summer School, lipiec 2021 i 2022 – współpraca z Uniw. W Kolonii
R. Kośmider Sasor, Organizacja II Sympozjum Katalonistów Polskich [25-26.03.2022]: projekt sfinansowany z grantu z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka”; https://katalonia.filg.uj.edu.pl/web/katalonia/sympozjum-2022 
R. Kośmider Sasor, Organizacja IV edycji Konkursu o Nagrodę im. Edwarda Porębowicza [rozstrzygnięcie w XI 2022]: https://katalonia.filg.uj.edu.pl/edycja-2022 (Edycja III, z roku 2021 – rozstrzygnięcie w XI 2021) 
 
FILOLOGIA PORTUGALSKA:
ZMIANY W OFERCIE DYDAKTYCZNEJ:
Zmiana wymiaru godzinowego przedmiotu Podstawy przekładu audiowizualnego (z 30h na 15h).
Wprowadzenie nowych przedmiotów opcyjnych: Literatury portugalskojęzycznych krajów afrykańskich (I cykl), Przekład literacki z języka portugalskiego oraz Wybrane zagadnienia z językoznawstwa portugalistycznego (II cykl).
Dodatkowe 30h zajęć opartych na metodzie tutoringu dla studentów Seminarium licencjackiego językoznawczego w ramach programu Mistrzowie Dydaktyki. Wprowadzono nowe narzędzia i techniki nauczania jako efekt udziału w tym projekcie, a także zwiększono wykorzystanie metody tutoringu.
Na studiach I stopnia nieznacznie zwiększono limity przyjęć na studia dla Polaków (mając na względzie rozwój kierunku oraz kadry Zakładu Filologii Portugalskiej) i obcokrajowców (z uwagi na sytuację międzynarodową – wojnę w Ukrainie).
WYDARZENIA:
Jornadas Didáticas Virtuais “20 anos do curso de Estudos Portugueses em Cracóvia”, 21-22.10.2021
wykład pt. Język portugalski w słownikach dawnych i współczesnych w ramach cyklu „Śniadania z leksykografią” organizowanego przez Instytut Języka Polskiego PAN (1 część: 26.04.2022, 2 część: 10.05.2022, prof. Przemysław Dębowiak)
Wirtualne spotkanie naukowe z okazji 450. rocznicy wydania "Os Lusíadas" Luísa Vaz de Camõesa, 5.05.2022
II Sympozjum Młodych Polskich Brazylianistów, 9-10.06.2022
udział w projekcie CELA – Connecting Emerging Literary Artists 2019-2023, we współpracy z „Kraków Miasto Literatury UNESCO” i Krakowskim Biurem Festiwalowym (dr Gabriel Borowski)
organizacja konkursu fotograficznego Luso(FOTO)nia 2021 połączonego z publikacją Kalendarza Portugalistów
pokaz filmów krótkometrażowych w ramach New York Portuguese Short Film Festival we współpracy z Arte Institute of New York (10.01.2022 i 16.01.2022)
Labirynt pamięci – spotkanie z tłumaczem Wojciechem Charchalisem (14.01.2022, dr Anna Wolny)
organizacja obchodów Światowego Dnia Języka Portugalskiego (05.05.2022)
 
 
FILOLOGIA WŁOSKA:
WYDARZENIA:
17.12.2021: Wykład prof. Sosnowskiego dla Stowarzyszenia Italianistów Polskich pt. „Język włoski w kontaktach dyplomatycznych nie-Włochów z Imperium Osmańskim i Chanatem Krymskim”
28 marca 2022 – wykład w XLIII LO w Krakowie w ramach Dnia Kultury Włoskiej (dr Dyda, dr Paleta), 
 
KOŁO NAUKOWE ITALIANISTÓW: 
współpraca z Gazzetta Italia (przygotowanie i publikacja prac przekładowych studentów pod kier. dra Luki Palmariniego)