Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2023

20231012
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Kobieta, życie, wolność"

Data: 12.10.2023
Czas rozpoczęcia: 18:00
Miejsce: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Zapraszamy na wystawę "Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek" odbywającą się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 12.10.2023-28.01.2024.

Otwarcie odbędzie się 12.10 o godz. 18.00. W spotkaniu wezmą udział kurdyjskie fotografki i członkowie projektu.

Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek. Prezentowana wystawa fotografii swoim tytułem nawiązuje do hasła niedawnej rewolucji w Iranie i stanowi kontynuację wystawy Jin, jiyan, azadi (Kobieta, życie, wolność) – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze zorganizowanej przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w maju 2021 roku. Obecna ekspozycja jest jednak jedyna w swoim rodzaju. Ukazuje rożne interpretacje hasła  przewodniego z punktu widzenia kurdyjskich kobiet i rzuca światło na te aspekty ich życia, które zazwyczaj pozostają w cieniu. Realia życia Kurdów i Kurdyjek funkcjonujących na obrzeżach czterech rożnych państw narodowych pozostają w XX i XXI wieku w dużej mierze poza zasięgiem wzorku świata. Na popularnych fotografiach, wykonanych zazwyczaj przez obcokrajowców, Kurdowie i Kurdyjki są zazwyczaj przedstawiani stereotypowo – jako ofiary wojny czy przemocy (domowej) lub partyzanci i partyzantki. Ta wystawa jest próbą pokazania
kurdyjskich kobiet w inny sposób – jako czynnych, sprawczych, pracujących – tak, jak widzą je kurdyjskie fotografki. Na wystawie znajdziemy wizerunki kobiet ze wszystkich grup wiekowych i obszarów zamieszkiwanych przez Kurdów i Kurdyjki. Wykonują rożne prace – zarówno płatne i jak i bezpłatne – od pszczelarek przez polityczki, kickbokserki, prawniczki, pracownice sezonowe i operatorki koparko-ładowarek. Kobiety są tu ukazane w swoim miejscu pracy – w domu, na dworze, na polu, w fabryce, urzędzie czy laboratorium.

W wystawie udział biorą: Fatma Çelik, Negar Kamangar, Angel Istek Alcu, Zhila Karimian, Nuray Atmaca, Hatice Demir Kaya, Sara Namo, Bêrîvan Matyar, Tawar Adil, Suna Parlak, Sharareh Farzi, Khebat Ibrahim.

Zobacz więcej 

Read more