VIII edycja Międzynarodowego Konkursu Ortograficznego z Języka Ukraińskiego

W piątek, 10 marca, odbył się online VIII Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego.

W tym roku w konkursie udział wzięło 56 uczestników z 15 różnych krajó: Austrii, Brazylii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Kanady, Korei Południowej, Niemiec,  Polski, Serbii, Turcji, Ukrainy, USA, Włoch.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej - eliminacyjnej - uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 35 pytań. Ci, którzy napisali najlepiej przeszli do części finałowej. W finale konkursu znalazły się 22 osoby. Na finalistów czekał kolejny test, który składał się z 25 dużo trudniejszych pytań.

W tej edycji konkursu wyłoniono 3 zwycięzców:
I miejsce - Vendula Shalenbergerova - z Uniwersytetu im. Masaryka (Brno, Czechy).
II miejsce - Sun Zhui z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowyego im. Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina).
III miejsce - Želko Bozich z Uniwersytetu Belgradzkiego (Belgrad, Serbia).

Konkurs organizowany jest przez dr Oksanę Baranivską z Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.