Ukrainiści świętowali Andrzejki Ukraińskie

12 grudnia w wigilię św. Andrzeja w kościele wschodnim Koło Naukowe Ukrainistów UJ zorganizowało tradycyjne ukraińskie Andrzejki.

12 grudnia w wigilię św. Andrzeja w kościele wschodnim Koło Naukowe Ukrainistów UJ – jak co roku – pod opieką mgr Haliny Kogut zorganizowało tradycyjne ukraińskie Andrzejki w samym sercu Krakowa – w Piwnicy Pod Baranami.

Studenci ukrainistyki wystąpili z inscenizacją ukraińskich weczornyć z wróżbami, śpiewem pieśni ludowych i nie tylko ludowych z akompaniamentem Kapeli Zbieranej w składzie: Ksenia Onyszkanycz (skrzypce), Adrian Jarosz (akordeon), Jędrek Krobicki (kontrabas) i gościnnie Lubomir Hojsak (fortepian, akordeon). Nie zabrakło kultowego kusannia kalyty i spontanicznego wspólnego śpiewania po koncercie. Swój występ studenci poświęcili Siłom Zbrojnym Ukrainy, które dzielnie stawiły czoła rosyjskiej agresji. Jak we wszystkich aktualnych ukraińskich przedsięwzięciach kulturalnych akcenty wojenne pojawiły się i tego wieczoru, m.in. w doborze repertuaru, a wśród publiczności był żołnierz ukraiński odbywający w Polsce leczenie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy licznie przybyli na uroczystość i do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć na Facebooku Katedry Ukrainistyki UJ.

Foto: Marharyta Kudina