Konferencja naukowa z okazji Jubileuszu Profesora Rapaka

W dniach 15-16.12.2022 r. odbyła się konferencja naukowa „Słowo i obraz w dyskursach współczesności/postmodernizmu // Parole et image dans le discours contemporain/postmoderne”.

W dniach 15-16 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja naukowa „Słowo i obraz w dyskursach współczesności/postmodernizmu // Parole et image dans le discours contemporain/postmoderne” z okazji Jubileuszu Profesora Wacława Rapaka, Dyrektora Instytutu Filologii Romańskiej.

Pierwszego dnia konferencji obrady odbywały się w języku polskim, a drugiego dnia – w języku francuskim. W wydarzeniu udział wzięli badaczki i badacze z Wydziału Filologicznego i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wydziału Humanistycznego Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz goście z zagranicy (Rumunii, Belgii i Francji).

Konferencja miała charakter interdyscyplinarny; przedmiotem dyskusji były zjawiska we współczesnej literaturze i sztuce oraz w języku i dydaktyce, których cechą szczególną jest współistnienie kodu słownego z kodem rysunkowym.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji w Librarii Collegium Maius głos zabrali: Prorektor UJ d.s polityki kadrowej i finansowej prof. dr hab. Piotr Jedynak, Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. prof. UJ Władysław Witalisz, Sekretarz Generalny Instytutu Francuskiego w Krakowie Michaël Magne, prof.. dr hab. Regina Bochenek-Franczak, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, dr Agnieszka Kukuryk oraz prof. dr hab. Wacław Rapak.

Wykład plenarny zatytułowany „O Latach Annie Ernaux z polskiej perspektywy” wygłosiła prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel.