Uroczyste obchody Dnia Świętej Łucji

15 grudnia 2022 roku studenci filologii szwedzkiej celebrowali Dzień Św. Łucji.

W czwartkowy wieczór, 15 grudnia 2022 roku w Auditorium Maximum odbyła się celebracja Dnia Świętej Łucji, zorganizowana przez studentów I roku filologii szwedzkiej.

Święto światła obchodzone jest w Szwecji na pamiątkę jego patronki – świętej Łucji. Studenci przybliżyli gościom skandynawskie zwyczaje związane z tą wyjątkową uroczystością. W aurze półmroku mieliśmy okazję zobaczyć uroczysty pochód, który prowadziła Łucja ukoronowana wieńcem ze świec. Mogliśmy również posłuchać szwedzkich pastorałek wykonywanych przez organizatorów. Na gości czekał także poczęstunek – między innymi tradycyjne szwedzkie cynamonki – kanelbullar oraz aromatyczny skandynawski glögg. Do występu dołączyli również goście specjalni - studenci II stopnia filologii szwedzkiej. Zaśpiewali po fragmencie kolędy Cicha noc w języku duńskim oraz islandzkim.

Refren Sankta Lucia z pewnością pozostanie w pamięci gości jeszcze przez długi czas…