grudzień 2022

Data: 12.12.2022
Czas rozpoczęcia: 18:00
Miejsce: MS Teams
Organizator: Zakład Iranistyki i Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich UJ
Afganistan: grudzień 2022

Zakład Iranistyki i Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich UJ zapraszają na dyskusję ekspercką Afganistan: grudzień 2022 w poniedziałek 12 XII o godz. 18.00.

Afganistan należy do tych państw, które goszczą na łamach zachodnich gazet tylko przy okazji ważniejszych wydarzeń. Takie państwa szybko trafiają na pierwsze strony i równie szybko z nich znikają. Tymczasem problemy, z jakimi muszą się mierzyć ich obywatele, nie znikają tak łatwo. W sierpniu 2021 roku staliśmy się świadkami bezprecedensowej rejterady wojsk amerykańskich, rejterady, która pociągnęła za sobą m.in. masowy wyjazd wielu Afgańczyków, którzy w ściślejszy lub luźniejszy sposób współpracowali z ancien régime reprezentowanym przez Hamida Karzaja czy Aszrafa Qaniego. Co dzieje się dziś w Afganistanie? Jak wygląda pozycja talibów na arenie krajowej, jak i międzynarodowej? Jak wygląda sytuacja ekonomiczna? Co z prawami kobiet? Co z prawami mniejszości etnicznych? O tym, a także o innych ważkich sprawach, porozmawiamy z dwoma ekspertami: dr Jakubem G. Gajdą (Uniwersytet Łódzki), mgr Marcinem Krzyżanowskim (Uniwersytet Jagielloński). Dyskusję poprowadzi dr Mateusz M.P. Kłagisz (Uniwersytet Jagielloński).

Link do spotkania w MS Teams

Natomiast już w piątek 9 grudnia o 17.30 Koło Naukowe Iranistyki organizuje w s. 103 Collegium Paderevianum pokaz starego filmu dokumentalnego o Afganistanie Das Herz Asiens: Serce Azji z wprowadzeniem dr. Mateusza M.P. Kłagisza. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.