listopad 2022

Miejsce: ul. Romana Ingardena 3, s. 107
Organizator: Zakład Filologii Słowackiej IFS UJ
Spotkanie z literaturą słowacką

Zakład Filologii Słowackiej serdecznie zaprasza na Spotkanie z literaturą słowacką, w którym udział wezmą słowacki poeta Ivan Štrpka oraz wydawca słowackiej literatury Koloman Kertész Bagala.

Spotkanie poprowadzi dr Rafał Majerek, odbędzie się w języku słowackim i będzie tłumaczone na język polski.

Ivan Štrpka należy do grona najwybitniejszych słowackich poetów. W latach 60. XX wieku współtworzył grupę Osamelí bežci (Samotni Biegacze), która w decydujący sposób odnowiła język poezji słowackiej. Wydał, licząc z wyborami utworów, ponad 20 tomów wierszy, kilka książek eseistycznych, był redaktorem, tłumaczem, pisał teksty piosenek dla znanego muzyka, Deža Ursiniego, jest laureatem wielu nagród. W Polsce przekłady jego utworów ukazały się m.in. w, nominowanym do nagrody Europejski Poeta Wolności, tomie Cicha ręka. Dziesięć elegii (tłum. Z. Machej, 2009) oraz zbiorze Ciemne miejsca (tłum. F. Nastulczyk, 2020).

Koloman Kertész Bagala od ponad 30 lat prowadzi wydawnictwo, w którym ukazały się kluczowe dla rozwoju prozy słowackiej ostatnich trzech dekad teksty, w tym wiele ważnych debiutów. Wydawane książki wielokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody. Promocji twórczości literackiej służą także liczne podejmowane przez Bagalę inicjatywy, m.in. organizowany cyklicznie od 1996 roku konkurs na najlepsze opowiadanie.