Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen

…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen

W dniach 3-5.11.2022 odbyła się w Collegium Maius trzydniowa międzynarodowa konferencja „…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen.“ Ästhetische, literaturarchivalische und literaturhistorische Perspektiven auf Dokumente von Schriftstellerinnen in der Sammlung Varnhagen poświęcona pisarkom z kolekcji Varnhagena.

Kolekcja Varnhagena jest największym zbiorem rękopisów XIX wieku i po II wojnie światowej niemal w całości jest przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej. Zbiór składa się z tysięcy listów,​ manuskryptów dzieł, pamiętników oraz notatek kobiet żyjących na przełomie XVIII i XIX w., które miały duży wpływ na ówczesną kulturę i życie literackie. Działały m.in. jako pisarki, tłumaczki, dziennikarki, pedagożki oraz obrończynie praw kobiet. 

Podczas konferencji uczestnicy rozpatrywali dokumenty z kolekcji na tle sieci epistolarnych, kulturowych, naukowych i społecznych, a także w kontekście całej kolekcji Varnhagena i jej powiązań z innymi ówczesnymi kolekcjami. 

4 listopada, w Bibliotece Jagiellońskiej odbył się też uroczysty finisaż wystawy "Pisarki z kolekcji Varnhagena". W centrum wystawy znajdowały się spuścizny oraz listy adresowane do ośmiu pisarek: Charlotte von Ahlefeld (1777–1849), Helmina von Chézy (1783–1856), Caroline de la Motte Fouqué (1773–1831), Amalie von Helvig (1776–1831), Amalia Schoppe (1791–1858), Fanny Tarnow (1779–1862), Karoline von Woltmann (1782–1847) i Amalia von Voigt (1778–1840). 

Konferencja oraz wystawa odbyły się w ramach międzynarodowego projektu Beethoven Classic 3 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Oragnizatorami byli: Instytut Filologii Germańskiej UJ, Lehrstuhl für Archiv- und Literaturforschung der Bauhaus Universität Weimar oraz Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.
Zobacz galerię zdjęć