Szekspir w Krakowie

W Instytucie Filologii Angielskiej, we współpracy z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie i Szkołą Aktorską SPOT, prowadzony jest projekt zatytułowany „Szekspir w Krakowie”.

Warsztaty prowadzi dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ, badacz teatru średniowiecznego i szekspirowskiego, wraz z Krzysztofem Stawowym, aktorem Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej i wykładowcą Szkoły Aktorskiej SPOT.

Na zajęciach studenci omawiają tekst „Snu nocy letniej”  Szekspira i analizują go pod kątem realizacji własnego przedstawienia teatralnego. Krzysztof Stawowy przyznaje, że przed studentami stoi ogromne wyzwanie przełożenia treści komedii na ruch, mowę ciała i głos, tak aby widz zrozumiał przekazywane na scenie emocje. Dodaje, że zawodowi aktorzy mają próby osiem godzin dziennie, z kolei angliści będą mieli na to tylko trzy godziny tygodniowo, a to dodatkowe utrudnienie.

Punktem kulminacyjnym zajęć ma być wystawienie sztuki na deskach Starego Teatru w Krakowie. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości Wydziału Filologicznego UJ.