Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia Doktoranckie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przewody doktorskie - informacje prawne

 Doktorantów studiów trzeciego stopnia (doktoranckich), możemy podzielić ich na dwie grupy:

 

  1. Uczestnicy studiów doktoranckich, którzy otworzyli przewód doktorski do dnia 30.04.2019 r. (wg tzw. „starych zasad”)
  2. Uczestnicy studiów doktoranckich, którzy wszczęli (lub będą wszczynać) postępowanie o nadanie stopnia doktora poprzez złożenie wniosku o powołanie promotora (wg tzw. „nowych zasad”)

 

Grupa 1.

 

Zgodnie zapisami ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669, z 2019 r. poz. 39 i 534 oraz z 2020 r. poz. 695)

 

Art. 179. 1. Przewody doktorskie, postępowania habilitacyjne i postępowania o nadanie tytułu profesora wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, są przeprowadzane na zasadach dotychczasowych, z tym że jeżeli nadanie stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego lub tytułu profesora następuje po dniu 30 kwietnia 2019 r., stopień lub tytuł nadaje się w dziedzinach i dyscyplinach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 3 tej ustawy.  

2. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, do dnia 30 kwietnia 2019 r. przewody doktorskie, postępowania habilitacyjne i postępowania o nadanie tytułu profesora wszczyna się na podstawie przepisów dotychczasowych. 

 

  1. Postępowania, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz przewody doktorskie, niezakończone do dnia 31 grudnia 2022 r., odpowiednio umarza się albo zamyka się. 

 

Zgodnie z zapisem Art. 179 ust. 4 doktoranci (tu grupy 1) powinni otrzymać nadanie stopnia doktora do dnia 31.12.2022 r (Stopień nadaje Rada Dyscypliny). Należy tu jednak wziąć pod uwagę kalendarz posiedzeń Rady Dyscypliny, na której ma zostać nadany stopień, jak również szereg innych procedur następujących po sobie przed samą kwestią nadania. Po ww. terminie przewód zostanie, zgodnie z zapisem ustawy, umorzony lub zamknięty.

 

 

 

Grupa 2.

 

Zapisy Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Art. 179 ust. 7, mówią: „W przypadku osób, które rozpoczęły studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020 i ubiegają się o nadanie stopnia doktora na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w art. 1, postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczyna złożenie wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów.”  

Zgodnie z zapisami powyższej ustawy Art. 279. 1. Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.  

I tu należy zwrócić uwagę na zapis Załącznika do uchwały nr 116/XII/2018 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 19 grudnia 2018 r. Uchwała nr 46/IV/2015 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie: Regulaminu studiów doktoranckich, § 18 1. Studia doktoranckie kończą się uzyskaniem stopnia naukowego doktora, z zastrzeżeniem § 1 ust. 4.  

Wskazuje on na to, że doktorant powinien zakończyć studia doktoranckie uzyskaniem stopnia doktora (stopień doktora nadaje uchwałą Rada Dyscypliny) Jeżeli studia doktoranckie zostaną wygaszone po 31.12.2023 r.  to najlepszym wyjściem byłoby aby obrona pracy doktorskiej odbyła się przed tym terminem (uwzględniając jeszcze nadanie przez RD). Zaznaczyć jednak należy, że ma to być zrealizowane w czasie trwania statusu doktoranta (biorąc też pod uwagę przedłużenia). To o jaki czas doktorant przedłuży studia, taki ostateczny termin będzie na obronę (nie dłużej jednak niż do końca 2023 r.)  

Podsumowując, należy wskazać, że doktoranci studiów doktoranckich (tu grupa 2) powinni złożyć wniosek do ukończenia 7 semestru. Biorąc pod uwagę datę wygaszenia studiów doktoranckich z końcem grudnia 2023 r., teoretycznie,  najpóźniej, wniosek doktoranta powinien być złożony do końca semestru zimowego roku akademickiego 2022/2023, choć wątpliwe wydaje się w takim wypadku, przejście pełnej procedury postępowania w sprawie nadania stopnia (m.in. złożenie pracy, recenzja, ew. egz. z języka, termin obrony) i uzyskanie stopnia naukowego doktora we wskazanym terminie (czyli do końca grudnia 2023 r.). 

 

 

Upraszczając i podsumowując sprawę: 

  • Doktoranci studiów doktoranckich, którzy otworzyli przewód doktorski do 30.04.2019 r. (na „starych” zasadach), powinni uzyskać nadanie stopnia doktora do 31.12.2022 r. 
  • Doktoranci studiów doktoranckich, którzy wszczęli lub wszczynają postępowanie przez złożenie wniosku o wyznaczenie promotora („nowe” zasady), powinni uzyskać nadanie stopnia doktora do 31.12.2023 r. Po tym terminie studia doktoranckie są wygaszone. 
  • W przypadku obu grup (1 i 2) ważnym jest aby zgodnie z zapisem regulaminu ukończyć studia doktoranckie nadaniem stopnia. Czyli jeżeli doktorant w czasie trwania kształcenia na studiach nie zdołał uzyskać stopnia doktora, to powinien złożyć do kierownika studiów wniosek o przedłużenie tych studiów (zgodnie z możliwościami jakie daje regulamin § 5 ust. 2,3 i 4) a w czasie przedłużenia uzyskać nadanie stopnia doktora (tu terminy ostateczne zależne są od tego do jakiej grupy doktorant należy).
Data opublikowania: 10.03.2021
Osoba publikująca: Paweł Maliszewski