Studia Doktoranckie

Wydział Neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na
VI SPOTKANIA NAUKOWE BADACZY HISTORII JĘZYKA
24-25 września 2019
Po raz szósty chcielibyśmy zaprosić na Spotkania Naukowe Badaczy Historii Języka naukowców, którzy za przedmiot swoich naukowych rozważań obrali język w perspektywie diachronicznej. Chcielibyśmy, by nasze spotkanie stało się forum prezentacji badań diachronicznych różnych języków, których podstawę stanowią oryginalne dane językowe. Szczególnie istotne jest nie tylko aplikowanie tradycyjnych metodologii, lecz również wprowadzanie nowych, łączenie badań diachronicznych z metodologią badań korpusowych, typologicznych, socjologicznych lub kognitywnych.
Podczas obrad przewidujemy wykłady plenarne wiodących autorytetów z obszaru badań diachronicznych. Do tej pory zaproszenie zgodzili się przyjąć:

prof. dr hab. Michail L. Kotin
(Uniwersytet Zielonogórski)

prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak
(Uniwersytet Łódzki)

prof. dr hab. Krzysztof Stroński
(Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Uczestnicy:
Zapraszamy językoznawców, których domeną i pasją są wszelkie aspekty badań języków  i tekstów w ujęciu diachronicznym.
 Termin i miejsce:
24-25 września 2019 r., Wydział Neofilologii UAM, sala C3, al. Niepodległości 4, 61-874 Poznań
Termin zgłoszenia: Zgłoszenie należy przesłać do 30 czerwca 2019.
Język konferencji: polski.
Opłata konferencyjna:
400 zł (opłata obejmuje bankiet, obiady, materiały konferencyjne i publikację; organizatorzy nie zapewniają dojazdu i noclegów). Numer konta podany zostanie w kolejnym piśmie okólnym.
Przewidywany czas wystąpienia:
Przewidujemy wystąpienia po 20 minut. Na pytania dotyczące referatów będzie przeznaczone 10-15 min. po całym panelu.
Publikacja:
Referaty, które uzyskają dwie pozytywne recenzje, zostaną opublikowane w postaci książkowej monografii, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Organizatorzy:
dr hab. Marta Woźnicka (Instytut Filologii Germańskiej UAM)
Prof. UAM dr hab. Dominika Skrzypek (Katedra Skandynawistyki UAM)
Prof. UAM dr hab. Mikołaj Nkollo (Instytut Filologii Romańskiej UAM)
dr Marek Dolatowski (Uniwersytet Zielonogórski)
mgr Alicja Piotrowska (Katedra Skandynawistyki UAM)
mgr Michał Piosik (Instytut Filologii Germańskiej UAM)

Komitet naukowy:
prof. dr hab. Henryk Jankowski (Katedra Studiów Azjatyckich UAM)
prof. dr hab. Michail L. Kotin (Uniwersytet Zielonogórski)

prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak (Uniwersytet Łódzki)
prof. UAM dr hab. Bożena Hrynkiewicz-Adamskich (Instytut Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM)