Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działania Instytutu Orientalistyki w roku akademickim 2021/2022

Wybrane działania projakościowe Instytutu Orientalistyki w roku ak. 2020/21

ZMIANY W OFERCIE DYDAKTYCZNEJ:
 
Przedmioty ogólne
Zredukowano treści programowe przedmiotu "Wstęp do językoznawstwa ogólnego"(1 rok studiów licencjackich), skracając czas trwania z 2 do 1 semestru oraz wymiar godzinowy z 60 do 30 godz. W związku ze skróceniem przedmiotu do jednego semestru zrezygnowano ze sprawdzianu pisemnego obejmującego część materiału, wśród warunków zaliczenia pozostawiając wyłącznie egzamin kończący kurs.   
Zmieniono sposób realizacji przedmiotu "Teoria przekładu" (1 rok studiów magisterskich) z konwersatorium na wykład z wymogiem odpowiadania na pytania po każdym wykładzie. 
Dokonano przeniesienia zajęć z wychowania fizycznego i lektoratu z j. łacińskiego na drugi semestr studiów licencjackich. 
Zmiany postanowione w roku 21/22 weszły w życie w cyklu dydaktycznym 22/23.
Filologia orientalna – arabistyka
W roku ak. 2021/22 dokonano przeglądu i aktualizacji sylabusów przedmiotowych. 
Wprowadzono korekty wymogów dotyczących pisania prac dyplomowych (aktualne wymogi na stronie Katedry w zakładce STUDENCI > Egzamin licencjacki, Egzamin magisterski) oraz ustalono harmonogram działań seminaryjnych (informacja przekazywana studentom podczas zajęć seminaryjnych).
 
W odpowiedzi na powtarzające się w badaniach ankietowych wnioski studentów o kształcenie sprawności zawodowych/praktyki zawodowe przy współpracy z programem ZintegrUJ  w semestrze zimowym 2021/2022 realizowano kurs Język arabski w biznesie w wymiarze 20 godzin (prowadzenie: dr Sebastian Gadomski). Celem kursu było rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowo-komunikacyjnych w zakresie arabskiego języka biznesu w mowie i piśmie, jak również kształtowanie szerokiej świadomości socjokulturowej studentów w obszarze obejmującym zakres specjalizacji kursu. Opracowano autorski skrypt do zajęć.
 
Filologia orientalna – iranistyka
Podjęto m.in. decyzję o rozszerzeniu oferty nauki drugiego języka orientalnego, gdzie studenci będą mieli do wyboru oprócz kurdyjskiego także tadżycki, paszto czy arabski.  Odpowiadając na bieżące zainteresowania studentów związane z sytuacją geo-polityczną prowadzony był w ramach konwersatorium iranistycznego 30-godzinny kurs pt. „Wprowadzenie do języka paszto”.
Przeprowadzono nowy wykład monograficzny: Tożsamość kulturowa miast irańskich (dr A. Asgari Hasanaklou)
 
 
Filologia orientalna – indologia
Na stronie ZJiKiIAP umieszczono zakładki, w których znalazły się pomocne materiały do nauki języków (hindi, sanskryt), przygotowane odpowiednio przez mgr Magdalenę Vargę i dr Herminę Cielas. Materiały do nauki języka hindi są aktualizowane przez ich autorkę, mgr Magdalenę Vargę. Szczegóły: Nauka hindi - Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej - Instytut Orientalistyki (uj.edu.pl); 
 
 
Filologia orientalna – japonistyka
Przegląd programu nie wykazał konieczności zmian w zakresie kształcenia specjalistycznego (japonistycznego). Zmiany wprowadzone w programie miały charakter ogólny i dotyczyły wszystkich kierunków filologii orientalnej. Dokonano drobnych poprawek w sylabusach kształcenia, głównie o charakterze redakcyjnym i aktualizacyjnym.
 
Filologia orientalna – sinologia
Dokonano konsultacji ze studentami i badania opinii na temat programu kształcenia, konkretnych kursów, metod dydaktycznych i oceniania. 
Prowadzono regularne dyskusje ze studentami poszczególnych roczników.
Dokonano zmiany formy zaliczenia pisemnego na przedmiocie Lektura i tłumaczenie tekstów chińskich (2 LIC)
Filologia orientalna – turkologia
W omawianym roku akad. 2021-22 nie przeprowadzono zmian w programie studiów, ale wychodząc naprzeciw postulatom studentów odnośnie do siatki godzin i przeciążenia podczas niektórych sesji egzaminacyjnych, katedra przystąpiła do prac nad zmianami w programie, które będą zgłoszone i przegłosowane w styczniu 2023. Wszystkie zmiany, jakie są w tej chwili opracowywane, wynikają z postulatów i uwag studentów.
Dodatkowo skierowano prośbę do arabistów o uwzględnienie w przedmiocie „Zarys gramatyki arabskiej” szczegółowych postulatów dotyczących tematyki kursu.     
W styczniu 2022 dr hab. G. Zając i dr S. Filipowska podjęły działania mające na celu wprowadzenie nowego przedmiotu „Przekład literacki”, co było wielokrotnie postulowane przez studentów. 
Dyskusje nad potrzebą przesunięcia niektórych przedmiotów, wydłużenia (jak „Gramatyka opisowa języka tureckiego”) lub rozbicia przedmiotu na dwa oddzielne (jak wykład i ćwiczenia z „Literatury XIX i XX wieku”) prowadzone były na każdym zebraniu katedry. W efekcie doszło do kilku cennych ustaleń, które wprowadzone zostaną w najbliższym roku.
Dr B. Podolak wydłużyła w minionym roku akademickim czas pisania testów na gramatyce opisowej, co wynikało z postulatów zgłaszanych przez studentów. 
Dr S. Filipowska – po analizie systemu oceniania wyników egzaminu pisemnego z dużego, dwusemestralnego wykładu „Wstęp do literaturoznawstwa” – dokonała modyfikacji, wprowadzając podział na dwa egzaminy cząstkowe, po semestrze zimowym i letnim. Wyniki obu egzaminów sumują się i dają ocenę końcową. Takie podejście do oceniania wiedzy studentów jest mniejszym obciążeniem i pozwala lepiej przyswoić materiał. 
 
 
 
WYDARZENIA
Filologia orientalna – arabistyka
Spotkanie z Ambasador ZEA dr Eman Alsalami i wykład zatytułowany: “The era of Emirati Women”, 7 czerwca 2022.
Koło Naukowe Orientalistów UJ – organizacja spotkania online z absolwentką Katedry Arabistyki dr Karoliną Rak i jej wykład pod tytułem: “Feminizm Online”, 7 kwietnia 2022.
Koło Naukowe Orientalistów UJ - organizacja spotkania online i wykładu “O co chodzi z terroryzmem na Bliskim Wschodzie?”, który wygłosił dr Wojciech Szewko, wykładowca akademicki, publicysta, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu, 22 stycznia 2022.
Koło Naukowe Orientalistów UJ – spotkanie z podróżnikiem i studentem z Egiptu Ahmedem Al-Hegazim, 18 listopada 2021.
Koło Naukowe Orientalistów UJ  –  organizacja konferencji online w ramach Światowego Dnia Języka Arabskiego - “Antykoncepcja, Migranci, Skateboarding i Mistycyzm”, 18 grudnia 2021.
Koło Naukowe Orientalistów UJ  –  organizacja II Konferencji Arabistów “LGBT+, Jazydzi, Feminizm, Rock i Metal – po arabsku”, w ramach konferencji online Prof. dr hab. Barbara Michalak-Pikulska wygłosiła wykład inauguracyjny "Monarchie naftowe Zatoki - wybrane zagadnienia kulturalno-literackie", 5 marca 2022.
Udział z “Dniach Kariery” - stoisko Koła Naukowego Orientalistów UJ mające na celu promowanie studiów, studentów i działań w Katedrze Arabistyki UJ, 22 marca 2022.
Koło Naukowe Orientalistów UJ – spotkanie z Kamilem Smędą i absolwentem arabistyki Grzegorzem Hebdą na temat wolontariatów i stypendiów, 19 maja 2022.
 
Filologia orientalna – iranistyka
Zdalne i hybrydowe wykłady w ramach cyklu Seminaria iranistyczne organizowanego przez Zakład Iranistyki:
Dr Tomasz Gacek, "Om-nāma” - synkretyczny hinduistyczno-muzułmański tekst w języku perskim, 13.12.2022.
Dr Mateusz Kłagisz, Lajkonik - Chodzenie z kobyłką - Aspakbozi - Asb-e čubi. Zaproszenie do dyskusji o możliwościach i ograniczeniach w badaniach komparatystycznych, 17.01.2022.
Mgr Oskar Podlasiński, Wybrane cechy charakterystyczne sanskrytu zaratusztriańskiego w oparciu o analizę tekstu „Ogamadecā", 14.02.2022.
Dr Kaziwa Salih, The Long Legacy of the Kurdish Genocide(s) From Leyla Qasim & Leyla Zana to Zahra Mohammadi, 28.02.2022.
Mgr Nadia Vyshnevska (Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie), Studia nad językiem i literaturą perską we Lwowie, 24.03.2022.
Dr Abbas Shokri, Adabiyāt-e Irān dar heğrat (tab’id) va tahavvol-e ān dar čehel dahe-ye pas az bahman 57, 27.05.2022.
Mgr Katarzyna Wąsala, Odmiana mówiona języka perskiego we współczesnych tekstach literackich, 2.06.2022.
Konferencje naukowe organizowane przez ZI (we współpracy z The Association for the Study of Persianate Societies )
(ASPS) Virtual Event Series IX: Iranian Heritage and Today's World.
Part I: Law, State and Social Order, 26.05.2022.
Part II: Contemporary Intellectual Flows, 27.09.2022.
 
Dyskusje organizowane przez ZI w cyklu „Świat irański ‘2022”:
Afganistan ‘2022 (spotkanie z udziałem dr. Jakuba Gajdy (Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UŁ), dr. Mateusza Kłagisza (Zakład Iranistyki UJ) i Marcina Krzyżanowskiego (Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ), 10.01.2022.
Religie świata irańskiego '2022. Poza islamską ortodoksją (z udziałem: dr Pauliny Niechciał (Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ), dr. Artura Rodziewicza (Instytut Etnografii i Antropologii Kulturowej UW) i dr hab., Marcina Rzepki (Instytut Religioznawstwa UJ), prowadzenie dr Karolina Rakowiecka-Asgari, 24.01.2024.
Kazachstan, Tadżykistan: i co dalej? Czy Azja Centralna jest na progu zmian?; z udziałem: mgr Zuzanny Błajet (doktorantki w Zakładzie Iranistyki UJ), dr. Mariusza Marszczewskiego (eksperta ds. Azji Centralnej), Agnieszki Pikulicka-Wilczewska (dziennikarki specjalizującej się w regionie); prowadzenie: dr hab. Anna Cieślewska, 9.02.2022.
Po drugiej stronie Rosji. Iran i Chiny wobec ataku na Ukrainę, z udziałem dr Katarzyny Sarek (Zakład Japonistyki i Sinologii UJ), dr Karoliny Rakowieckiej-Asgari (Zakład Iranistyki UJ) oraz mgr. Marcina Krzyżanowskiego (Wydział Stosunków Międzynarodowych i Politycznych UJ), 10.03.2022.
Inne spotkania organizowane przez ZI:
Polsko-irańskie spotkania w przekładzie. Perspektywy i problemy tłumaczeń literatury współczesnej, z udziałem: prof. dr hab. Anny Krasnowolskej, mgr Katarzyny Wąsali i Aeina Ghobadiego; prowadzenie dr K. Rakowiecka-Asgari, 12.05.2022.
 Obóz naukowy dla studentów iranistyki zorganizowany w maju 2022 roku we współpracy Koła Naukowego Studentów Iranistyki z pracownikami iranistyki w bazie turystycznej "Lubogoszcz", podczas którego studenci m.in. uczestniczyli w debacie na temat aktualnej sytuacji w Iranie, udoskonalali swoje kompetencje językowe w ramach przekładu z języka perskiego na polski i polskiego na perski (konsekutywnego i tekstów literackich), przeprowadzili wywiad z gościem obozu, Aeinem Ghobadim, tłumaczem literatury polskiej na język perski.
Seminarium dla krakowskich i lwowskich iranistów organizowane w Kasince we współpracy z mentorem iranistyki krakowskiej, prof. dr hab. Anną Krasnowolską  w dniach 24-26 sierpnia 2022 roku, obejmujące zespołowe tłumaczenie filmu o Polakach z Armii Andersa w Iranie pt. Moudż-e sarneweszt oraz wykłady Prof.  Anny Krasnowolskiej (Polacy w literaturze perskiej, motyw kryminalny), dr Pauliny Niechciał (Kobiecy ruch pielgrzymkowy w diasporze zaratusztryjskiej w USA), mgr Hayedeh Vambakhsh (Dialekt Bilaqanu), mgr Zuzanny Błajet (Folklor badachszański), dr. Mateusza Kłagisza (Dualis w języku perskim), mgr. Oskara Podlasińskiego (Poezja perska na dworze Wielkich Mogołów), dr Renaty Rusek-Kowalskiej (Wzorce epickie i mityczne w perskiej narracji więziennej), Nadii Vyshnevskiej (Wyzwania tłumacza literatury perskiej).
Cotygodniowa lektura wraz z objaśnianiem fragmentów eposu mistycznego Masnawi-je Ma’nawi Moulany Dżalaloddina Rumiego prowadzona przez dr. Asgara Asgari-Hasanoklou dla pracowników  iranistyki, studentów i przebywających w Krakowie Irańczyków, amatorów literatury mistycznej.  
Koło Naukowe Iranistyki pod opieką mgr. O. Podlasińskiego zorganizowało następujące wydarzenia:
Projekcje filmowe: 
Pokaz filmu "Kamień cierpliwości" (reż. Atiq Rahimi) połączony z prelekcją 03.06.2022
Szab-e Jalda, 
18.12.2021 Obchody najdłuższej nocy w roku przygotowane przez KN Iranistyki. Wprowadzenie na temat zwyczajów Szab-e Jalda (prelekcja prof. Anny Krasnowolskiej) oraz prelekcja dr M. Kłagisza dotycząca powieści Tehran-e Machuf
Nou Ruz:
26.03.2022 Obchody irańskiego Nowego Roku połączone z prezentacją studentów KN Iranistyki i prelekcją prof. Anny Krasnowolskiej na temat króla Nou Ruzu
Obóz iranistyczny: organizowany przez KN Iranistyki i Zakład Iranistyki. Studenci mieli okazje poznać sekrety perskiej kaligrafii, dowiedzieć się o tajemnicach tradycyjnej kuchni irańskiej oraz ćwiczyć perski w rozmowach z rodzimymi użytkownikami języka
 
Filologia orientalna – indologia
W dniach 6 do 23 maja 2022 r. odbyły się Dni Indyjskie przygotowane przez Koło Naukowe Indologów. Dni Indyjskie, organizowane rokrocznie przez studentów i pracowników indologii, mają charakter spotkań otwartych, w których może uczestniczyć każdy zainteresowany. 
 
 Inne szczegóły wydarzenia: (1) Koło Naukowe Indologów UJ | Facebook 
19 stycznia 2021 KNO zorganizowało transmitowane online wydarzenie pt. Drogi do Indii o charakterze popularyzatorskim. Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/207844634352846 
Od roku akademickiego 2020/21 pracownicy ZJiKIiAP oraz doktoranci proponują wykłady otwarte w ramach akcji Uniwersytet bliżej Was. Szczegóły: https://biblioteka.filg.uj.edu.pl/uniwersytet-blizej-was-wydarzenia/-/journal_content/56_INSTANCE_oUpSaIUgyjV6/106569145/136097116 
 
 
 
 
 
Filologia orientalna – japonistyka
7 grudnia 2021 r. odbyło się online spotkanie studentów japonistyki z tłumaczem przysięgłym i symultanicznym języka japońskiego drem Krzysztofem Olszewskim.
Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima spotkał się 13 czerwca 2022 r. ze studentami japonistyki i wygłosił dla nich wykład pt. Today’s world and Japan-Poland relations.
21 grudnia 2021 r. dr hab. Bartosz Wojciechowski wygłosił online wykład dla studentów pt. Lemowska kreatywność językowa w japońskim przekładzie.
Dr hab. Stanisław Meyer wygłosił 31 marca 2022 r. wykład dla studentów japonistyki pt. Polityka Japonii względem mniejszości etnicznych.
 
Filologia orientalna – sinologia
Koło Naukowe Studentów UJ regularnie organizuje spotkania, na których studenci dowiadują się o możliwych ścieżkach kariery zawodowej i pogłębiają wiedzę sinologiczną. M.in. 
•     Sinologia… i co dalej? – spotkanie z absolwentami sinologii UJ oraz rozmowa na temat ich obecnych poczynań;
•     Tłumacz przysięgły j. chińskiego: specyfika pracy - rozmowa z p. Krzysztofem Karwowskim – spotkanie i rozmowa z tłumaczem przysięgłym j. chińskiego;
•     Wieczór filmowy – obejrzenie filmu chińskojęzycznego oraz dyskusja na jego temat;
•     Warsztaty kaligrafii 
 
Filologia orientalna – turkologia
18-21.10.2021: na zaproszenie katedry przybył w celach dydaktycznych w ramach programu Erasmus doc. dr Canser Kardaş, dyrektor Instytutu Języka i Literatury Tureckiej na uniwersytecie w Muşu;
26-28.10.2021: na zaproszenie katedry przybyły w celach szkoleniowych w ramach programu Erasmus doc. dr Banu Özdemir, kierownik Katedry Języka i Literatury Tureckiej na uniwersytecie w Kütahyi i doc. dr Esra Karakuş Tayşi;
04.04-08.04.2022: na zaproszenie katedry przybyła w celach szkoleniowych w ramach programu Erasmus Ağan Süheyla zatrudniona w Dziale Wydawnictw Uniwersytetu Aydın w Stambule;
26 listopada 2021: dr hab. G. Zając, prof. UJ, na zaproszenie Ambasady Azerbejdżanu w Warszawie wzięła udział w spotkaniu nowo mianowanej ambasador Azerbejdżanu z kierownikami polskich ośrodków turkologicznych. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń i omówienie planów działań na rzecz promowania w Polsce przy finansowym wsparciu Ambasady dorobku kulturalnego ludów turkijskich;  
 
W ramach Koła Naukowego Turkologów w roku akademickim 2021-22 podczas regularnych spotkań (online) studentów z opiekunem, dr J. Georgiewą-Okoń, omawiane były inicjatywy studenckie związane z realizacją następujących zadań:
1. prace nad „repetytorium do nauki języka tureckiego”;
2. tłumaczenie tureckiego filmu dokumentalnego;
3. przygotowania do organizacji naukowej konferencji studenckiej, planowanej na wiosnę 2023 roku - "Współczesne wyzwania Republiki Turcji". Będzie to ogólnopolska konferencja interdyscyplinarna.
 
22.10.2021: Dr hab. P. Nykiel w uznaniu osiągnięć w zakresie badania historii i kultury Turcji został mianowany został Członkiem Korespondencyjnym  Tureckiego Towarzystwa Historycznego (Turk Tarih Kurumu, Ankara)
 
 
DOBRE PRAKTYKI
Katedra Arabistyki Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ zorganizowała w dniach 23–24 listopada 2021 r. XI Ogólnopolską Konferencję Arabistyczną pt. Badania arabistyczne i islamistyczne w Polsce.  W prace organizacyjne i naukowe (liczne referaty) zaangażowani byli Pracownicy Katedry Arabistyki.
Program konferencji obejmował referaty dotyczące języka arabskiego i jego nauczania, klasycznej i współczesnej literatury, historii świata arabskiego, bieżącej sytuacji społecznej i politycznej na Wschodzie, sztuk plastycznych, teatru, muzyki, obyczajów, magii i religii. Uczestnikami byli wybitni specjaliści z ośrodków naukowych w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Rzeszowie.
Studenci Katedry Arabistyki poprzez udział w Konferencji mieli okazję wysłuchać ciekawych referatów oraz poznać wybitnych arabistów z całej Polski.
 
W dniach 24-26 marca 2022 zespół japonistyczny zorganizował wspólnie z japonistyką poznańską międzynarodową konferencję Practicing Japan. 35 years of Japanese Studies in Poznań and Kraków, przeprowadzoną w trybie online. W obradach wzięli udział jako słuchacze studenci kierunku „filologia orientalna – japonistyka”.
 
W ramach grantu POB ID Geografia mityczna prozy współczesnego Iranu powstał zespół studencki (z iranistyki UJ i UW) przygotowujący pod kierunkiem dr K. Rakowieckiej-Asgari przekłady fragmentów literackich z komentarzami; w ramach tego zespołu studenci przygotowywani są do pracy projektowej.
 
Dr S. Filipowska wprowadziła eksperymentalny projekt, który przez cały rok był  realizowany na Facebooku. Zakładał on uzupełnianie braków godzinowych i zachęcanie studentów do samodzielnego rozwijania kompetencji językowych w zakresie języka tureckiego. Projekt był realizowany w ramach „Mistrzów dydaktyki”. 
 
W okresie od czerwca do września 2022 dr Ewa Dębicka-Borek prowadziła w mediach społecznościowych (FB, Instagram) intensywną kampanię informacyjną na temat karier zawodowych absolwentów indologii. W akcji wzięło udział 14 absolwentów studiów I i II stopnia. 
 
Dr J. Georgiewa-Okoń dokonała zmiany w metodach nauczania kursu „Geografia z elementami antropologii kulturowej” – kurs został zdigitalizowany w ramach realizacji grantu studenta turkologii Michała Kajki „Śladami ludów turkijskich – wirtualne wyprawy i ekspedycje w głąb Europy oraz Azji”, finansowanego z programu ID.UJ.
 
Na koniec roku akad. 2021-22 (w czerwcu) Katedra Turkologii zorganizowała własną ankietę skierowaną do studentów. Miała na celu poszerzenie naszej wiedzy o opinii studentów na temat programu studiów i była wprowadzeniem do kompleksowego przeglądu programu kształcenia. Ankietę (anonimową, w MS Forms) wypełniło 20 osób. Większość odpowiedzi była bardzo wyczerpująca i pomocna. Zamierzamy na stałe wprowadzić taką ankietę do naszych działań.   
 
Katedra Iranistyki prowadzi śród-semestralne anonimowe ankiety oceny zajęć dydaktycznych, w których studenci mogą wskazać swoje preferencje, co do formy/treści zajęć (dr K. Rakowiecka-Asgari).
 
Koło Naukowe Orientalistów UJ – “RatUJ - Zbiórka dla Uchodźców” - trwająca od listopada 2021 do kwietnia 2022 zbiórka przedmiotów dla uchodźców, w tym mieszkańców zamkniętych ośrodków i krakowskiego hotelu dla uchodźców, wsparcie organizacja Domy bez Granic i krakowskiej Szafy Dobra.
 
Koło Naukowe Orientalistów UJ – wsparcie organizacji Światło dla Syrii przekazaniem kwoty uzbieranej w ramach prywatnej zbiórki finansów na wsparcie uchodźców.