Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działania Instytutu Filologii Romańskiej w roku akademickim 2020/2021

Nasz instytut

Instytut Filologii Romańskiej współpracuje z wieloma instytucjami kultury, rządowymi oraz oświatowymi.

Prowadzi stałą współpracę z VI LO w Krakowie, a w minionym roku nasi pracownicy wygłosili również serię wykładów dla uczniów II LO w Chojnicach oraz V LO we Wrocławiu.

W ramach współpracy z Konsulatem Francuskim organizuje coroczne wydarzenie Prix Goncourt choix polonais (Nagroda Goncourtów polski wybór) wraz z towarzyszącymi mu imprezami w ramach Targów Książki.

Współpracujemy z licznymi instytutami kultury w Krakowie: Instytut Cervantesa, Instytut Camõesa, Włoski Instytut Kultury, Instytut Kultury Rumuńskiej, Konsulat Honorowy Rumunii w Krakowie, Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie, a także wspomnianym wyżej Konsulatem Francuskim oraz Ambasadą Polski w Argentynie, Ambasadą Portugalii w Polsce i Ambasadą Brazylii w Polsce. Wspólnie organizujemy wydarzenia kulturalne mające na celu promocję kultury krajów romańskich w Polsce, niejednokrotnie zapewniając również tłumaczenie podczas tych wydarzeń.

Współpracujemy z wieloma ośrodkami kulturalnymi w Krakowie, m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także w całej Polsce. Przykładowe instytucje, z którymi współpracowaliśmy w ubiegłych latach, to Kutnowski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Teatr Powszechny w Radomiu, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, Wrocławski Dom Literatury, Dom Literatury w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W 2021 roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w międzynarodowym projekcie „Pociąg pamięci” (Le Train des Mémoires), zorganizowanym przez Assemblée Parlementaire de la Francophonie (APF) oraz Agence Universitaire de Francophonie.

25 marca 2020 – odbyła się międzynarodowa impreza kulturalna Dantedì: obchody z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri, w której wzięli udział pracownicy i studenci filologii włoskiej.

05.05.2021 zorganizowaliśmy obchody Światowego Dnia Języka Portugalskiego, a w dniach 23-26.11.2020 r. Dni Literatury Portugalskiej w Krakowie.

Czynnie uczestniczymy w organizacji warsztatów tłumaczeniowych, festiwali kultury, w tym literackich, np. w ogólnopolskim Festiwalu Frankofonii, Festiwalu Between, Miasto Słowa w Gdyni, Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu, XVII Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie, 23. Festiwalu Kino Na Granicy (Cieszyn/Czeski Cieszyn), Festiwalu Ars Cameralis w Katowicach, New York Portuguese Short Film Festival in Poland (we współpracy z Arte Institute).

W minionym roku popularyzowaliśmy kulturę włoską w mediach: Radiu Kraków (audycja poświęcona Dantemu 07.03.2021, cykl audycji na temat kina włoskiego XII 2020-IV 2021) i prasie (wywiad dla Italiannnetwork.it na temat Dantego i Boskiej Komedii).

Nasi pracownicy współorganizują i uczestniczą w jury konkursów: Nagroda Wisławy Szymborskiej, Konkurs o Nagrodę im. Edwarda Porębowicza.

Nasi studenci

Aktywnie działają studenckie Koła Naukowe w Instytucie: Romanistów, Italianistów, Iberystów, Rumunistów, Portugalistów, a także panromańskie Koło Naukowe Mediewistów. Organizują one cykliczne imprezy okolicznościowe, jak Wigilia Panromańska, czy Dni Otwarte naszych filologii. Organizowane są spotkania z przedstawicielami kultury i literatury krajów romańskich, wykłady gości z uczelni zagranicznych, a także liczne warsztaty przekładowe.

Nasi studenci redagują także czasopismo Roman, w którym publikują teksty naukowe i własne przekłady.