Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190329

(Nie)widzialność tłumacza. Jak badania nad rolą tłumaczy przyczyniają się do humanizacji translatologii

Data: 29.03.2019 - 30.03.2019
Miejsce: Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9B
(Nie)widzialność tłumacza. Jak badania nad rolą tłumaczy przyczyniają się do humanizacji translatologii

Instytut Filologii Germańskiej UJ wraz z Zakładem Polonistyki Uniwersytetu w Moguncji/Germersheim zapraszają na międzynarodową konferencję

Instytut Filologii Germańskiej UJ wraz z Zakładem Polonistyki Uniwersytetu w Moguncji /Germersheim zapraszają na międzynarodową konferencję pt. „(Nie)widzialność tłumacza. Jak badania nad rolą tłumaczy przyczyniają się do humanizacji translatologii”. Centrum stanowi temat (nie)widoczności tłumaczy w społeczeństwie, jak również konieczność badań nad ich biografią i translatorskim dziełem. Projekt wpisuje się w stosunkowo nowy obszar badań nad przekładami i biografiami tłumaczy jako części historii literatury w przekładzie.

Językami roboczymi będą język polski i niemiecki. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne pomiędzy tymi językami.

Konferencji towarzyszyć będzie dyskusja panelowa w Instytucie Goethego (29.03.2019, godz. 18.30) oraz wernisaż wystawy „Laureaci Nagrody im. Karla Dedeciusa" połączony ze spotkaniem z tłumaczką, laureatką tejże nagrody Lisą Palmes (Biblioteka Jagiellońska, 30.03.2019, godz. 18.00).

Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki, Pracowni Translacji IFG, Instytutu Goethego oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Konferencja została objęta patronatem honorowym JM Rektora UJ prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka.

Pliki do pobrania
Plakat (j. polski)
Plakat (j. niemiecki)