Odeszła od nas dr hab. Monika Surma-Gawłowska

19.10.2020
Z wielkim żalem i smutkiem przychodzi nam przekazać wiadomość, że odeszła od nas pani doktor habilitowana Monika Surma-Gawłowska, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej w ostatniej kadencji, italianistka, wybitna badaczka dramatu i teatru włoskiego, a w szczególności komedii dell’arte. Życzliwa Koleżanka, pełna pasji badaczka literatury, ogromnie ceniona i lubiana przez studentów.
więcej o Odeszła od nas dr hab. Monika Surma-Gawłowska

Studia orientalistyczne na UJ wróciły na al. Mickiewicza

12.10.2020
Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (IO UJ) powrócił do domu. Było to możliwe dzięki przebudowie tzw. starego Paderevianum, które od kilku lat było wyłączone z użytkowania. Uroczyste otwarcie budynku po gruntownej modernizacji odbyło się 9 października. - Wędrowaliśmy po Krakowie niczym beduińska karawana - mówi profesor Barbara Michalak-Pikulska, starosta budowy i wieloletnia dyrektor IO UJ.
więcej o Studia orientalistyczne na UJ wróciły na al. Mickiewicza

Literacki Nobel dla Louise Elizabeth Glück

09.10.2020
Louise Elizabeth Glück, urodzona w Nowym Jorku 22 kwietnia 1943 roku, jest autorką dwunastu zbiorów poezji, wśród których wyróżniają się dwa: „The Wild Iris” („Dziki irys”), nagrodzony nagrodą Pulitzera w 1993 roku, oraz „Faithful and Virtuous Night” („Wierna i cnotliwa noc”), opublikowany w roku 2014.
więcej o Literacki Nobel dla Louise Elizabeth Glück

Nowe władze Wydziału Filologicznego

01.09.2020
Podczas uroczystości objęcia stanowiska Rektora UJ nastąpiło także przekazanie władz prorektorskich i dziekańskich w kadencji 2020-2024.
więcej o Nowe władze Wydziału Filologicznego

Zmarł prof. Franciszek Ziejka

19.07.2020
Prof. Ziejka w latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Filologicznego UJ, następnie prorektorem UJ, a w latach 1999-2005 sprawował funkcję rektora UJ.
więcej o Zmarł prof. Franciszek Ziejka