Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KRĘGI – SPIRALE – POWROTY doktorancka konferencja literaturoznawcza

Termin: 25.05.2012 - 26.05.2012
Miejsce: Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Organizator: Doktoranckie Koło Literaturoznawcze UJ
Kontakt: konferencjapowroty@gmail.com

Ogólnopolska doktorancka konferencja literaturoznawcza

KRĘGI – SPIRALE – POWROTY

DOKTORANCKA KONFERENCJA LITERATUROZNAWCZA

Kraków, 25-26 maja 2012

Doktoranckie Koło Literaturoznawcze UJ ma przyjemność zaprosić na ogólnopolską doktorancką konferencję literaturoznawczą „Kręgi – Spirale – Powroty" organizowaną w dniach 25-26 maja w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kiedy na ostatnich kartach „Portretu damy" Isabel Archer powraca do brzemiennego we wspomnienia zakątka ogrodu w Gardencourt, każdy z parkowych rekwizytów – ławka, ogromny trawnik –  zdaje się przenosić ją kilkaset stron wcześniej. Jednak w powrocie tym tożsamość miejsca zostaje naruszona: rozłożysty buk zastępują dęby, gra światła przeradza się w słupy cienia, ławka, wcześniej bliska domu, zostaje od niego odsunięta. Na poziomie drgnień tego konkretnego tekstu daje się przeczuć nerw i sens literackiego powrotu, który nie będzie tożsamym powtórzeniem ani odwzorowaniem, lecz wydarzeniem w tekście.

Zamiarem konferencji jest zbadanie sensu owego powrotu w literaturze, rozumianego jak najszerzej: od powrotu do miejsc, w czasie, poprzez przywołania oraz trawestacje mitów i literackich toposów, po powroty stylistyczne wewnątrz utworu i nawiązania do konwencji. Przyświecać poszukiwaniom będzie przekonanie – do którego nawiązuje tytuł konferencji – że tak szeroko rozumiany powrót nie musi oznaczać zamkniętego cyklu w tekście, ale może stanowić przyspieszenie jego wewnętrznej mechaniki. Spiralę.

Za każdym powrotem stoi jakaś podróż – zamiarem konferencji jest ich prześledzenie. W ramach dyskusyjnych paneli, dla których zagadnienia zamieszczamy poniżej, mamy nadzieję poszerzyć rozumienie idei powrotu w literaturoznawstwie o nowe sensy.

Proponowane kręgi tematyczne

Zachęcamy do nadsyłania propozycji artykułów skupiających się na analizie wyszczególnionych niżej i pokrewnych kwestii w tekstach literackich:

 • Powroty do dawniej odwiedzonych/odwiedzanych miejsc
 • Przestrzeń zapętlona: ciągłe powroty w to samo miejsce
 • Powrót do przestrzeni dzieciństwa
 • Powrót a emigracja
 • Powroty w czasie: reminiscencje i retrospekcje
 • Powrót a pamięć
 • Cykliczne formy czasowe
 • Powroty stylistyczne: powtórzenia słów, fraz, metafor
 • Powroty treściowe: powtórzenia motywów, scen, powracające postaci
 • Ontologiczny/epistemologiczny wymiar powrotu: zmiana w miejscu czy zmiana w percepcji?
 • Powrót a niesamowite
 • Powrót podmiotu, powrót autora
 • Spirala życia: jedność natury, boskie i zwierzęce w człowieku

Formuła konferencji

Obrady konferencyjne będą odbywać się w formie tematycznych paneli dyskusyjnych, które prowadzone będą przez moderatora. Każdy z zakwalifikowanych uczestników zobowiązany będzie przesłać pełen tekst, a także zapoznać się z pozostałymi referatami ze swojego panelu, które zostaną zamieszczone na stronie internetowej konferencji. Organizatorzy nie przewidują możliwości ustnego referowania tekstów.

Konferencja skierowana jest do doktorantów z całej Polski. Studentów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusjach panelowych bez zgłaszania referatu.

PROGRAM KONFERENCJI

Data opublikowania: 13.05.2012
Osoba publikująca: Kamil Jodłowiec