"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start':new Date().getTime(),event:'gtm.js'}); var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src='//www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5KQNDHT');
Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190606

Wiktor Petrow-Domontowycz – mapowanie twórczości pisarza

Data: 06.06.2019 - 07.06.2019
Wiktor Petrow-Domontowycz – mapowanie twórczości pisarza

W 2019 roku minie pięćdziesiąt lat od śmierci Wiktora Petrowa (1894–1969), ukraińskiego pisarza, krytyka, historyka i filologa...

W 2019 roku minie pięćdziesiąt lat od śmierci Wiktora Petrowa (1894–1969), ukraińskiego pisarza, krytyka, historyka i filologa, którego spuścizna naukowa i literacka stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć nowoczesnej humanistyki ukraińskiej, zarówno pod względem problematyki, poszukiwań badawczych i artystycznych, oryginalności pisarstwa, jak i bogactwa tematycznego. Choć jego twórczość jest porównywana z myślą czołowych intelektualistów tej miary, co Friedrich Nietzsche, Bernard Shaw czy Michel Foucault, to jednak pisarstwo i postać Petrowa wydaje się wciąż zapoznana i (nie)obecna.

W 50. rocznicę śmierci autora Bez gruntu inicjujemy pierwszą – z dwóch zaplanowanych – konferencję w ramach projektu Wiktor Petrow – w stronę krytycznej nowoczesności poświęconą jego dorobkowi literackiemu i naukowemu. W 2021 roku odbędzie się drugie z zaplanowanych sympozjów.

Zapraszamy antropologów, historyków sztuki, religii, filozofii, językoznawców kulturoznawców, literaturoznawców do nadsyłania propozycji referatów prezentujących oryginalne interpretacje oraz nowe ujęcia metodologiczne spuścizny Wiktora Petrowa.

Zapraszamy na stronę http://www.viktorpetrov.filg.uj.edu.pl/