Web Content Display Web Content Display

Doctoral programmes of study

Web Content Display Web Content Display

Wiedza o języku w kształceniu językowym

Zakład Współczesnego Języka Polskiego UwB
Zakład Języka Angielskiego UwB
oraz
Zakład Lingwodydaktyki UwB
 
mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej naukowej konferencji
 
Wiedza o języku w kształceniu językowym
25-26 maja 2017 r.
 
Celem konferencji jest wymiana refleksji nad rolą wiedzy o języku w nauczaniu języka ojczystego oraz języków obcych (pierwszego/drugiego/trzeciego). Do dyskusji zapraszamy metodyków języka polskiego i języków obcych oraz językoznawców. Chcemy porozmawiać o celach kształcenia językowego, porównać wyniki badań naukowych dotyczące różnych języków, a także wymienić doświadczenia dydaktyczne, aby znaleźć odpowiedzi na pytania o to, jaka i w jaki sposób wiedza o języku jest przekazywana na różnych etapach edukacyjnych.
Proponujemy refleksję nad następującymi zagadnieniami:
  1. Rola wiedzy o języku w kształceniu językowym (badania teoretyczne i empiryczne dotyczące języka ojczystego i języków obcych, dominujące teorie dotyczące kształcenia językowego, gramatyka a sprawności językowe, wiedza o języku a pragmatyka, rola refleksji metalingwistycznej, strategie nauczania i uczenia się języków)
  2. Wiedza o języku w programach, podręcznikach i na egzaminach (szkolna wiedza o języku wobec współczesnej wiedzy językoznawczej, koncepcje kształcenia językowego w podstawie programowej, relacje między różnymi dokumentami programowymi)
  3. Wiedza nauczyciela i wiedza ucznia w badaniach językoznawczych (wiedza o języku w kształceniu nauczycieli języka ojczystego oraz języków obcych, gramatyka w opinii nauczycieli i uczniów)
  4. Wiedza o języku w ujęciu kontrastywnym (świadomość różnic systemowych i pragmatycznych między językami, znaczenie tej świadomości w nauce języka ojczystego i obcego, nauczanie bilingwalne, wpływy międzyjęzykowe)
  5. Wiedza o języku w nauczaniu języka ojczystego oraz języków obcych – rozwiązania dydaktyczne (metody kształcenia językowego, sprawdzona tradycja i obiecujące eksperymenty)
  6. Wiedza o języku w ujęciu interdyscyplinarnym (dydaktyka różnojęzyczności, lingwistyka ekologiczna, zintegrowane kształcenie językowo-przedmiotowe)
  7. Historia, wpływ europejskiej polityki językowej i perspektywy nauczania języka ojczystego i języków obcych

Ważne informacje

  • Nadsyłanie tematów wraz ze streszczeniem (150-250 wyrazów): do 28 lutego 2017 r. W wypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów. Formularz zgłoszeniowy prosimy przysyłać drogą mailową na adres wiedzaojezyku2017@uwb.edu.pl.
  • Powiadomienie o akceptacji: 15.03.2016 r. Informacje o rachunku, na który należy dokonać opłaty, o terminie wpłat, polecanych hotelach zostaną przesłane w dalszej korespondencji wraz z zawiadomieniem o akceptacji referatu.
  • Termin konferencji: 25-26 maja 2017 r.
  • Miejsce konferencji: Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Plac Uniwersytecki 1, Białystok
  • Język konferencji: język polski
  • Opłata konferencyjna: 400 zł (koszty recenzowanej publikacji referatu, materiały konferencyjne, uroczysty bankiet, 2 obiady)
  • Publikacja: Teksty, które otrzymają pozytywną recenzję, zostaną opublikowane w punktowanych czasopismach naukowych („Linguodidactica” ISSN 1731-6332, „Białostockie Archiwum Językowe” ISSN 1641-6961) oraz w monografii z serii „Z problematyki kształcenia językowego”.
Zapraszamy do udziału w konferencji z nadzieją, że spotkanie w Białymstoku nie tylko będzie okazją do zaprezentowania wyników najnowszych badań naukowych, ale stanie się także źródłem inspiracji do dalszych prac badawczych i nowatorskich działań praktycznych.

Komitet Naukowy

  • dr hab. Elżbieta Awramiuk, prof. UwB, Uniwersytet w Białymstoku (przewodnicząca)
  • prof. dr hab. Mirosław Pawlak (WPA UAM, Kalisz)
  • dr hab. Jolanta Nocoń, prof. UO, Uniwersytet Opolski
  • dr hab. Joanna Orzechowska (UWM)

Komitet Organizacyjny

  • dr Agata Rozumko (przewodnicząca)
  • dr Urszula Andrejewicz
  • dr Marzanna Karolczuk
  • dr Ewa Lewicka-Mroczek
  • mgr Violetta Borecka (sekretarz)
Published Date: 29.12.2016
Published by: Łukasz Bieńkowski