Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Plus ratio quam vis dla prof. Piotra Chełkowskiego

Plus ratio quam vis dla prof. Piotra Chełkowskiego

20 października o godz. 11:00 w Auli Collegium Novum odbyła się uroczystość przekazania srebrnego medalu Plus ratio quam vis Prof. Piotrowi J. Chełkowskiemu na ręce jego córki, Moniki Chełkowskiej-Tarony.

W uroczystości uczestniczył Prorektor UJ prof. Tomasz Grodzicki, Dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz, pracownicy i studenci Instytutu Orientalistyki UJ oraz liczna rodzina mieszkającego obecnie w Turynie Profesora, który nie mógł odebrać osobiście medalu z powodu złego stanu zdrowia.

Otwierając uroczystość, Dziekan Wydziału powitał gości w imieniu Rektora UJ prof. Jacka Popiela i podkreślił dewizę medalu PRQV oraz wymienił wybitne osobistości dotychczas uhonorowane tym wyróżnieniem. Laudację wygłosiła dr Renata Rusek-Kowalska z Zakładu Iranistyki UJ, a następnie prof. Anna Krasnowolska w wykładzie „Studia nad ta’zije. Od Aleksandra Chodźki do Piotra Chełkowskiego” opowiedziała o wkładzie polskich badaczy w studia nad irańskim szyickim misterium pasyjnym. Medal w imieniu Rektora przekazał na ręce pani Moniki Chełkowskiej-Tarony prof. Tomasz Grodzicki, zaś dyplom - prof. Władysław Witalisz. Po przekazaniu medalu głos zabrał prof. Grodzicki, mówiąc, że osobowość i dokonania prof. Chełkowskiego dowodzą, iż uniwersytet tworzą nie stawiane gmachy, lecz ludzie, w tym charyzmatyczne jednostki, które realizują etos Alma Mater. Następnie Pani Monika Chełkowska-Tarony odczytała podyktowane jej przez ojca podziękowanie oraz podkreśliła aktualność motta Uniwersytetu, Rozum przed siłą, we współczesnym, nękanym przez wojny i konflikty świecie. Część oficjalną uroczystości zamknął Dziekan Wydziału, zapraszając gości na poczęstunek do Kawiarni u Pęcherza.

Prof. Piotr J. Chełkowski (ur. 1933) jest absolwentem orientalistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim i emerytowanym wieloletnim profesorem New York University, w którym wykładał w latach 1968-2012. Znany w światowym środowisku akademickim jako Peter J. Chelkowski, należy do grona najwybitniejszych współczesnych badaczy Iranu i Bliskiego Wschodu, specjalizujących się w studiach nad kulturą, a w szczególności sztuką wizualną i szyickim teatrem rytualnym. Szerokie spektrum zainteresowań Profesora obejmuje również zagadnienia związane z islamem, klasyczną literaturą perską, zwłaszcza epiką Nezamiego z Gandży (XII-XIII w.), perską literaturą ludową i teatrem ludowym, językiem propagandy rewolucyjnej, czy architekturą i sztuką islamu. Spośród ponad 100 publikacji naukowych prof. Chełkowskiego należy wymienić: Mirror of the Invisible World: Tales from the Khamseh of Nizami (1975), Ta’ziye: Ritual and Drama in Iran (1979), czy wydaną wraz z Hamidem Dabashi Staging a Revolution: The Art of Persuasion in the Islamic Republic of Iran (2000). Za działalność promującą dialog międzykulturowy przyjął w 1997 roku nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, zaś w 2011 roku w uznaniu działalności naukowej oraz wysiłków na rzecz budowania mostów między religiami i cywilizacjami otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2007 roku został uhonorowany także przez grono swych akademickich przyjaciół dwoma księgami jubileuszowymi: w uznaniu wiedzy specjalistycznej i talentów mentorskich.

W swojej międzynarodowej karierze prof. Piotr Chełkowski nigdy nie zapominał o krakowskiej Alma Mater, podkreślając przy wielu okazjach swój akademicki rodowód. W latach 1993, 2005 i 2008 roku odwiedził z serią wykładów Instytut Orientalistyki UJ. Przechodząc na emeryturę, postanowił przekazać krakowskiej iranistyce swój niezwykle cenny księgozbiór (kilkaset woluminów), w tym unikatowy zbiór publikacji i ineditów dotyczących ta’zije i szyickich obchodów święta Aszury.

Kariera naukowa prof. Piotra J. Chełkowskiego, w której za najważniejszy cel stawiał sobie budowanie dialogu między kulturami, a także jego życzliwa pamięć i troska o rodzimy Instytut Orientalistyki UJ, zasłużyły na wdzięczność wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, której najlepszym wyrazem była uroczystość honorująca go medalem Plus Ratio Quam Vis.

Dr Renata Rusek-Kowalska, Zakład Iranistyki UJ

Recommended
Spotkanie autorskie z Peterem Wortsmanem

Spotkanie autorskie z Peterem Wortsmanem

Wykład Helen Doron w IFA

Wykład Helen Doron w IFA

Spotkanie autorskie z dr. Tomaszem Kwoką

Spotkanie autorskie z dr. Tomaszem Kwoką

Landscape, Identity and Irish Cultural Heritage

Landscape, Identity and Irish Cultural Heritage