Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Finisaż wystawy „Wy mnie jeszcze nie znacie… Hašek w Polsce"

Finisaż wystawy „Wy mnie jeszcze nie znacie… Hašek w Polsce"

W środę, 24 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbył się finisaż wystawy „Wy mnie jeszcze nie znacie… Hašek w Polsce”.

Wystawa przygotowana została z okazji 100. rocznicy śmierci i 140. rocznicy urodzin Jaroslava Haška – autora słynnych "Przygód dobrego wojaka Szwejka".

Gości powitała Maria Cibicka - Zastępczyni Dyrektora WBP w Krakowie oraz dr hab. Renata Bura, prof. UJ - Kierowniczka Zakładu Filologii Czeskiej i Łużyckiej w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ i dr Dorota Bielec - Zastępczyni Dyrektora IFS UJ. 

Finisaż uświetnił występ artystyczny studentów slawistyki z IFS UJ. 

Wystawa to zbiór rozmaitych publikacji oraz materiałów audiowizualnych powiązanych z osobą czeskiego pisarza: przekłady jego utworów na język polski, książki mu poświęcone lub inspirowane jego twórczością, audiobooki czy filmy powstałe na kanwie jego powieści. Wystawę dopełnia kolekcja drobiazgów i bibelotów inspirowanych postacią dobrego wojaka Szwejka.

Organizatorami wystawy są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Zakład Filologii Czeskiej i Łużyckiej Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ.