Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

Web Content Display Web Content Display

20211117

Havel na Wawel

Date: 17.11.2021
Start Time: 13:30
Organiser: Instytut Filologii Słowiańskiej UJ
Havel na Wawel

Instytut Filologii Słowiańskiej UJ wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na zasadzenie drzewa upamiętniającego 85. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Václava Havla.

Kasztanowiec Vašek stanie u zbiegu ulic Straszewskiego i Franciszkańskiej (w załączeniu mapka), w 32. rocznicę wybuchu Aksamitnej Rewolucji oraz w pobliżu Wawelu zgodnie z popularnym w latach 90. hasłem „Havel na Wawel”.

Wspólne sadzenie odbędzie się 17 listopada 2021 o godzinie 13.30.

Sadzenie drzewa obędzie się w ramach Roku Václava Havla, organizowanego w mediach społecznościowych Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który uzyskał uznanie dziesiątek tysięcy odbiorców. Wspominamy przy tej okazji wydarzenia związane z postacią byłego Prezydenta Czech i Czechosłowacji, które na trwałe wpisały się w historię relacji czesko-polskich, a także popularyzujemy wiedzę na temat jego twórczości literackiej. Doświadczenia płynące z tych specyficznych ze względu na sytuację pandemiczną obchodów pokazują, że postać Václava Havla, polityka i twórcy, wpisana jest na trwałe w świadomości Polek i Polaków starszych i młodszych generacji.

Warto podkreślić, że Václava Havla z Polską wiązały życzliwe i przyjacielskie relacje, do 1989 roku ściśle współpracował z działaczami polskiej opozycji antykomunistycznej, a następnie, właściwie do śmierci, pozostawał obecny w polskim życiu społeczno-politycznym i kulturalnym. Václav Havel odwiedził Kraków po raz ostatni 4 czerwca 2009 roku, kiedy wraz z Polkami i Polakami oraz przywódcami europejskimi świętował dwudziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Chcąc zachować i umocnić pamięć o jego osobie, również wśród kolejnych pokoleń Mieszkanek i Mieszkańców Krakowa, postanowiliśmy uczcić jego osobę zasadzeniem drzewa (kasztanowca białego), które symbolizować będzie dążenie do wolności i demokracji nie tylko samego Václava Havla, ale również wszystkich narodów Europy Środkowej. Nie bez powodu wybrana została data zasadzenia – 17 listopada, czyli w 32. Rocznicę wybuchu Aksamitnej Rewolucji oraz w Dniu walki o wolność i demokrację, oraz miejsce – w latach 90. podczas pobytu Havla w Krakowie, w polskiej przestrzeni publicznej niesłychaną popularność zdobyło hasło „Havel na Wawel”, co świadczyło o ogromnej sympatii i poważaniu, jakimi Havel cieszył się wśród Polaków. Sadząc drzewo w pobliżu Wawelu, w pewnym stopniu spełniamy owo skandowane przed laty życzenie.