Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Balet Cracovia Danza w Collegium Paderevianum UJ

Balet Cracovia Danza w Collegium Paderevianum UJ

18 kwietnia 2018 roku Balet Cracovia Danza przedstawił happening poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Zespół zatańczył pod pomnikiem Paderewskiego na dziedzińcu Collegium Paderevianum.

Balet Cracovia Danza wykonał happening poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Zespół zatańczył przed Collegium Paderevianum UJ, a także na dziedzińcu budynku, w środę 18 kwietnia 2018 roku. Tancerze przedstawili cztery „taneczne sety”. Ze względu na miejsce, a więc collegium w którym znajdują się filologie obce, podczas happeningu pokazano dwa salony Paderewskiego:  angielski i francuski. Happening rozpoczął się o godz. 13 i potrwał do godz. 14. 

Pokazom układów tanecznych z epoki sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. 

Występy poprzedziło wystąpienie prodziekan Wydziału Filologicznego, dr hab. Doroty Szumskiej, która przypomniała zasługi Ignacego Paderewskiego dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w gorących słowach podziękowała zespołowi tanecznemu Cracovia Danza za wspaniały występ. Pokazy zgromadziły liczną publiczność złożoną z pracowników i studentów z Collegium Paderevianum, do których dołączyli przechodnie zwabieni dźwiękami muzyki i widokiem barwnych strojów tańczących.

 

Wizyta Baletu Cracovia Danza w Collegium Paderevianum UJ jest zwróceniem uwagi na to niezwykłe miejsce, które powstało dzięki przekazaniu Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez Paderewskiego części spadku.

 

26 marca tego roku Balet Cracovia Danza rozpoczął cykl happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja PADEREWSKI”. Tegoroczna akcja została poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a dokładnie związkom z Krakowem tego niezwykłego artysty, polityka, męża stanu. Zespół zaplanował wiele wystąpień w miejscach, które powinny się z Paderewskim powszechnie kojarzyć. Balet Cracovia Danza był już na Plantach przed szkołą muzyczną im. Paderewskiego, zatańczy jeszcze m.in. przed: Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Starym Teatrem, Instytutem Muzykologii UJ czy Pomnikiem Grunwaldzkim.

Więcej na temat akcji: www.cracoviadanza.pl

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ambasador ZEA na inauguracji w Instytucie Orientalistyki UJ
Dr Michał Németh w europejskiej elicie naukowej
Odeszła Pani Profesor Teresa Eminowicz-Jaśkowska
Wizyta delegacji UJ na Uniwersytecie Ca Foscari w Wenecji