Prof. Roman Sosnowski członkiem korespodentem Accademia della Crusca

02.11.2023
Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Roman Sosnowski został członkiem korespodentem (accademico corrispondente estero) Accademia della Crusca, najważniejszej instytucji zajmującej się językiem włoskim.
więcej o Prof. Roman Sosnowski członkiem korespodentem Accademia della Crusca
Nagroda główna w konkursie "Kraków bez barier" dla Małego Paderevianum

30.10.2023
Tzw. Małe Paderevianum – zmodernizowany budynek biurowo-dydaktyczny UJ, zlokalizowany przy al. Mickiewicza 11 został uhonorowany główną nagrodą w XVI edycji konkursu architektonicznego „Kraków bez barier”.
więcej o Nagroda główna w konkursie "Kraków bez barier" dla Małego Paderevianum
Zmarł Ireneusz Kania

10.10.2023
9 października 2023 r. zmarł Ireneusz Kania, humanista, erudyta, poliglota, tłumacz i autor, miłośnik słowa i mądrości. Absolwent Instytutu Filologii Romańskiej naszego Uniwersytetu.
więcej o Zmarł Ireneusz Kania

Prof. Jadwiga Waniakowa członkinią Rady Doskonałości Naukowej

09.10.2023
Z radoscią informujemy, że pani prof. dr hab. Jadwiga Waniakowa została wybrana na członkinię Rady Doskonałości Naukowej i będzie reprezentować dyscyplinę językoznawstwo w Zespole Nauk Humanistycznych w kadencji 2024-2027. Serdecznie gratulujemy.
więcej o Prof. Jadwiga Waniakowa członkinią Rady Doskonałości Naukowej
Literacki Nobel 2023 dla Jona Fosse

09.10.2023
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2023 rok otrzymał norweski powieściopisarz i dramaturg Jon Fosse (ur. 1959 r.). Pisarz wyróżniony został przez Szwedzką Akademię za „nowatorskie sztuki teatralne i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu”.
więcej o Literacki Nobel 2023 dla Jona Fosse